Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е Цветан Радославов и къде е живял той

17
Снимка: Б.Янев, БНР

В днешното издание на "София - опознай непознатото" ще се запознаем с един от видните български радетели  Цветан Радославов, а по-късно и с една от къщите в които е живял и работил. Философ, психолог, историк, задълбочен познавач на съвременни и древни езици, включително и санскрит, преводач, поет, музикант и деен общественик. Цветан е с богата духовност, но и голям патриот, приел за своя мисия да допринесе за изграждането на младата българска държава след Освобождението, като в същото време да предава знания на младите българи и да ги възпитава.

Роден на 20 април 1863 г. в Свищов, той е потомък на знатните възрожденски фамилии Павлович, Хаджиденкови и Радославови. Дядо му по майчина линия е известният просветен деец и книгоиздател Христаки Павлович, а един от вуйчовците му, Николай Павлович е първият български художник с академично образование, от когото племенникът наследява увлечението си по живописта и театъра.

Цветан Радославов завършва класическа гимназия във Виена и история и славистика  в Прага. В студентските си години през 1885-а, на австрийския кораб „Мария Терезия“, докато пътува от Виена за родината, за да участва като доброволец в Сръбско-българската война, композира патриотичната песен „Горда Стара планина“, която става основа на българския национален химн „Мила Родино“, утвърден през 1964 г.

През 1898 г. защитава дисертация, оценена като забележителен научен труд  и получава научната степен „доктор по философия и магистър на изящните изкуства“. Привързан, обаче, към българските си корени, той отказва предложенията за кариера във Виена, Лайпциг и Прага и се завръща в България, за да води клас по експериментална психология във Висшето училище в София  „Св. Климент Охридски“.

Докато е в столицата се установява в една къща в типичен виенски стил, където прекарва близо 18 години. Разходката ни отвежда именно до тази къща. Намираща се на  ул. Ангел Кънчев № 3 днес тя се използва за споделено работно място, но каква е нейната история? Ния Терзиев - представител на Космос, разказва.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антибиотиците на са панацея, работна група ще определи заболяванията, за които ще са безплатни

Два вида антибиотици на цени от 13 до 20 лева стават безплатни за децата до 7 години . Това реши Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствата. Антибиотиците са на българска фирма-производител, показа проверка на БНР. Осигуряването на безплатни лекарства за децата до 7 години беше заложено в закона за бюджета на Здравната..

публикувано на 07.07.25 в 17:51

Петцифрена такса за студенти?! Дали формулата за платено следване не трябва да се преразгледа?

Редица висши училища предвиждат съществено увеличение на таксите за платено обучение. Само преди дни от Софийския университет публикуваха своите такси за следващата академична година, от които става ясно, че за някои специалности като Физика и Ядрена енергетика сумите достигат до близо 27 хиляди лв., а за специалността Химия - доближават..

публикувано на 07.07.25 в 16:16
Мона

Мона представи песента си "Сила" като част от музикална трилогия

След успеха на предишния си сингъл "Жива", който вече има над 1 милион гледания в YouTube, младата певица Mona се завръща с нова емоционална заявка – песента "Сила". Проектът продължава линията ѝ на преплитане на българския фолклор с поп звучене – стил, който Mona превръща в свой отличителен почерк на сцената. "Това е една трилогия, която..

публикувано на 07.07.25 в 15:43

Новата наредба за общинските жилища има противници сред наематели и съветници

Протест на живеещи в общински жилища ще се проведе този четвъртък – 10 юли, преди началото на заседанието на Столичния общински съвет. В дневния му ред е включен доклад за промени в общинската наредба за настаняване и ползване на такива жилища. По думите на гражданите, с така заложените изменения, те буквално ще са принудени да..

публикувано на 07.07.25 в 15:18

Абонамент за подкрепа, който създава сигурност за най-малките

Фондация "За нашите деца" стартира дарителска кампания, която прави подкрепата личен ангажимент и създава сигурност за най-малките всеки месец. С новата кампания "Абонамент за чудеса"   организацията отправя покана към всички хора с отворени сърца да превърнат съпричастността в действие и добрината – в навик. " Целта на нашата кампания е все..

публикувано на 07.07.25 в 14:40
Проф. Любомир Стойков

Книга анализира визуалната култура и дрескода на диктаторите

В Националната художествената академия се състоя премиерата на книгата на българския  изкуствовед и медиен експерт проф. д.н. Любомир Стойков "Стилът на диктаторите: Хитлер, Мусолини, Сталин“. Събитието предизвика изключителен интерес и бе уважено от артистичния, академичния и културен елит на страната. Книгата бе представена от ректора на НХА..

публикувано на 07.07.25 в 14:05
Спортният журналист Калоян Соколов

Калоян Соколов: Григор Димитров се забавлява на корта и показва най-добрата си игра

В момента спортните любители се занимават с изключително интересния турнир "Уимбълдън 2025". Не остава незабелязана и страхотната игра на Григор Димитров и класирането му за втория кръг. Фаворитите, очертаващи се при мъжете и жените на турнира от Големия шлем са изключително интересни. Относно цялостното представяне на Григор Димитров спортният..

публикувано на 07.07.25 в 13:01