Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да спасим Царската гара или просто да забравим

Старата Царска гара в село Казичене все още съществува, но бъдещата ѝ съдбата е неясна. Строежът на гарата започва между 1906 -1911 г. и съвпада със закупуването на чифлика "Чардаклия" от цар Фердинанд и изграждането на двореца "Враня".

Първоначално е построена централната част на гарата в типичен виенски стил, а в последствие е разширена с два салона. След като царското семейство напуска България завинаги, гарата е иззета в полза на народа, като последните нотариални документи сочат, че на 17 ноември 1981 г. е зачислена към Районен народен съвет "Девети септември", който попада в днешните очертания на община Панчарево.

Каква е съдбата на тази сграда закодирала частица от българската история в стените си? Антон Владимиров, кмет на село Казичене разказва, че просто една щастлива случайност спасява гарата от това да бъде разрушена.

"През 2008г. Национална компания железопътна инфраструктура искаха да я съборят без да уведомят никой. Една сутрин отивайки на работа, видях строителна бригада да обикаля около сградата. Спрях да ги попитам какво ще правят, да не би да са започнали ремонт, а те отговориха, че ще я събарят. Няма как да стане...и тогава я регистрирах като паметник на културата".

На пътя на гарата е предвидено да преминава скоростно жп трасе София-Пловдив-Свиленград, част от международен транспортен коридор. През годините Антон настоява, Царската гара да бъде включена в общия меморандум за европейски средства по проекта за изграждане на трасето. За съжаление това не се случва.  
 
Отречена и обречена, но чакаща с надежда денят, в който всички ще си спомним за нея, Царската гара остава с неясно бъдеще. Здравко Йончев ни разказва за духа на гарата, който тлее под олющената мазилка, готов да пламне с пълна сила подобно на огъня горял в двете кахлени печки отдавана откраднати от централното фоайе на гарата.

"Гарата трябва да има живот в съвременния свят. Не може да бъде просто паметник, който да си седи без да е част от нашите ценности. ... Ако е паметник на културното наследство, то каква памет пренася? Ако стремежът ни е да напомня за загиналата, изгубена и забравена България преди комунизма и гарата символизира това време с разпадането и цялата си разруха... да може би това е добър начин да разкажем на поколенията за онова минало време".  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.11.24: Възможно ли е правителство с равноотдалечен премиер?

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: -   Бойко Борисов заяви, че "с облекчение" оттегля кандидатурата си за премиер -  Възможно ли е правителство с равноотдалечен..

публикувано на 26.11.24 в 19:05

За дванадесети път "Тази Коледа чудесата правите Вие"

Вече 12 години фондация "За нашите деца" осъществява кампанията "Тази Коледа чудесата правите Вие". В нея могат да се включат компании, корпоративни екипи и бизнеси чрез продукти с кауза. До 22 декември екип на фондацията ще бъде и на Sofia Christmas Fest, където на специален щанд могат да бъдат закупени коледни изненади с благотворителна цел,..

публикувано на 26.11.24 в 18:12

За десети път "Базар на професиите" среща младежи с професионалисти от различи сфери

Десетото юбилейно издание на "Базар на професиите", организирано от Българската мрежа на глобалния договор на ООН ще срещне деца и младежи с компании и професионалисти от различи сфери. То ще се проведе на 29 и 30 ноември в иновационен Форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк. "Базар на професиите 2024" ще премине под надслов "Твоето бъдеще по твоя..

публикувано на 26.11.24 в 17:00

Целогодишно приютът за бездомни хора в Перник приема нуждаещи се

Приютът за бездомни хора в Перник става целогодишен. Той е с капацитет за 10 лица и освен подслон през зимата, осигурява на настанените в него и топла храна. Центърът за бездомни хора се намира в кв. "Калкас" и досега функционираше само през зимните месеци. Той е създаден през 2020 г., припомни пред Радио София кметът на Перник Станислав..

публикувано на 26.11.24 в 16:05

Изложбата "Странни мисли по никое време" ще покаже 30 любопитни и изненадващи творби

В предаването “Радиокафе“ художникът Орлин Атанасов разказа за изложбата „Странни мисли по никое време“, която се открива на 27 ноември в джаз клуб в София. "Никое време“ е времето, в което живеем, а “странните мисли“ го съпътстват, изскачат най-различни, изненадващи и мен самият, затова си мисля, че би била любопитна и за зрителите",..

публикувано на 26.11.24 в 15:46