Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българка с проект за разпознаване на мъртвите клетки

Все по-рядко младите хора избират да се реализират в сферата на науката. Малко от тях знаят какви възможности предлагат академичните среди. Докато в училище можеш да добиеш теоретична представа за науката, университетът позволява да практикуваш наученото.

Мария Мичева е студентка по специалността „Медицинска физика“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Страстта си към науката тя открива в първи курс по време на лекциите по химия и веднага проявява желание да се занимава с кръжочна дейност във Физическия факултет.

В началото не правех нищо съществено, но с времето започнах да участвам в различни проекти, като помагам с най-основните неща, разказва Мария, която няколко години по-късно вече разработва своя първи иновативен проект с подкрепата на научните си ръководители доц. Алексей Василев и доц. Станислав Балушев.

Всичко започва с подготовката на дипломната ѝ работа, която се превръща в разработване на специфично багрило. Характерно за него е, че то различава живите клетки от мъртвите. Имахме идея, че багрилото може да се използва за медицински цели и въз основа на неговите свойства открихме, че то може да взаимодейства с ДНК.

Технологията на разпознаване на мъртвите клетки се състои в това, че когато багрилото проникне в клетката директно се свързва с ДНК. Наличието на свободна ДНК - молекула в клетката означава, че е нарушена нейната цялост или че е увредена. Има много подобни багрила на пазара, но обикновено те действат в комбинация от две, три и повече багрила в един комплект за изследвания. Уникалното при това багрило е, че то се натрупва по клетъчната стена на здравите клетки и свети (флуоресцира) по един начин, а проникнало в болна или злокачествена клетка, достига до клетъчното ядро и свети по различен начин (с друга дължина на вълната).

Друг много интересен факт е, че багрилото маркира само едната част от деляща се клетка, като остава във вътрешността само на едната от двете новополучени клетки. Тази технология е принос към развитието на медицината и в бъдеще би помогнала за откриването на много чернодробни и онкологични заболявания.

Освен любовта към науката, стремежът на Мария да помага на другите, е основен мотив да участва в още много проекти, подобни на този. С медицинската физика можеш наистина да помагаш много на хората. Аз поех по малко по-различна пътека на медицината като реших да помагам с наука, споделя Мария с усмивка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва подготовката за новото издание на Лидерска академия "Успяваме в България"

Съветът на жените в бизнеса в България започва процеса за кандидатстване за новото единадесето издание на Лидерската академия "Успяваме в България". Обучителната програма има за цел да насърчава и подкрепя професионалното развитие на жени предприемачи и такива, заемащи управленски позиции. За периода от 2014 г., когато се проведе първото издание на..

публикувано на 26.09.24 в 17:57

Безплатни изследвания на функцията на белите дробове в София и страната

Кампанията "5 минути за ЗДРАВЕ" за безплатни изследвания чрез телемедицина продължава и през есента в 7 града на страната Целта на инициативата е превенция на рака на белия дроб и тютюнопушенето София и Русе са първите градове, в които ще се проведе есенното издание на кампанията за безплатни изследвания чрез телемедицина на основни..

публикувано на 26.09.24 в 17:55

Заснемането на филм е магия

В предаването "Добър вечер, София“ се оформи абсолютна актьорска среда в присъствието на Кристиян Илиев – актьор и радиоводещ, и двамата млади актьори и Михаил Иванов и Ник ола Куцев . Няколко са поводите, за тяхното гостуване – за да разкажат за своята инициатива, чиито няколко епизода вече са факт, за участието си във филма „Триумф“, който..

публикувано на 26.09.24 в 17:31

Младите хора по-трудно биват мотивирани за участие в политическия процес

Започва петото издание на " Лигата на младите гласоподаватели " по повод предстоящите предсрочни парламентарни избори на 27 октомври. Мащабната кампания се организира отново от Националния младежки форум , Студентска асоциация за изследване на международните отношения и Студентски клуб на политолога. Целта ѝ е да повиши информираността сред..

публикувано на 26.09.24 в 15:33
Адриан Николов

Адриан Николов: Има известно изкривяване на средната работна заплата за страната

От 2025 г. минималната работна заплата у нас трябва да стане 1077 лева, но някои работодателски организации оспорват това. Служителите искат МРЗ да се вдигне още, а бизнесът – да се намали с 200 лв. Бизнесът иска въвеждането на европейска директива, която предполага още регулации при определянето на минималните възнаграждения. Синдикатите обаче казват,..

публикувано на 26.09.24 в 14:56

Програмата Culture Moves Europe подкрепя артисти и професионалисти от областта на културата

В предаването “Радиокафе“ говорим за култура. За създаването и развитието на креативна среда за българската култура ще допринесе и програмата Culture Moves Europe  (Културата движи Европа), която подкрепя творческите резиденции и мобилността на артистите и професионалистите от областта на културата . Тя предоставя безвъзмездни средства..

публикувано на 26.09.24 в 14:31

Клубът по роботика към ТУ - София приема членове

Както може да се очаква, членове от Клуба по роботика към Техническия университет - София също присъстват на днешния " Robotics Strategy Forum-2024 " в София Тех парк. Те представят дейностите си и проектите, реализирани през последния сезон. Привличат и нови членове. "Новото е, че тази година организираме 2 състезания за ученици от цялата..

публикувано на 26.09.24 в 12:55