Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

中華人民共和國 или изкуството да си турист в Китай

7
Снимка: Марин Маринов
Китай е държава, разположена в източната част на Азиатския континент. По площ е на четвърто място в света след Русия, Канада и САЩ, а по население е първа. Територията и е 9.5 квадратни километра, което представлява 6.5% от земната площ. По-голямата част от страната се намира в умерения и субтропичния пояс. 
Китай разполага с 467 летища. Най-големите са в Пекин, Гуанджоу и Шанхай. Пекинското летище е най-натовареното в цялата страна. При полети до Тайван трябва да се следват специални правила, а полетите до Хонгконг се смятат за международни.
Първата стъпка, която трябва да предприемете, когато планирате пътуване към тази дестинация, е да кандидатствате за виза в китайското посолство. Цената на еднократна виза е 80 $, на двукратна 120 $. Многократна виза с валидност 6 месеца струва 160 $, а същата за период от 12 месеца е 240 $. Стандартно визата е готова за 5 дни. 
Пътуването до Китай е удобно, защото всички самолети, които летят до там поддържат високо ниво на оборудване, разказва Марин Маринов. Двупосочен самолетен билет струва около 1000 - 1100 лева, като цената зависи от сезона и избраното летище. Килограмите чекиран багаж, на които пътниците имат право варират в зависимост от правилата на различните авиокомпании, но обикновено са около 30 кг.

Когато пристигнете в Китай, аналогично на други държави, като САЩ например, трябва да попълните специална карта с личните си данни и мястото, където ще отседнете. Важно е да запазите отрязъка, защото ще ви го поискат, когато излизате от държавата. На влизане ще питат каква е целта на пътуването, къде ще отседнете, колко време планувате да останете - стандартните въпроси...

Вариантите за настаняване са много и всеки избира според възможностите си. От луксозни хотели в новите бизнес квартали, до апартаменти от сайтовете, в които собственици предлагат имотите си под наем. Марин избира две спални с хол за 70 лева на вечер.

Първото впечатление, което човек придобива, когато пристигне в Китай е, че това е една доста организирана държава, тъй като навсякъде има хора, които следят за реда. Винаги, когато имате нужда можете да се обърнете към тях и те усмихнати отговарят. Повечето знаят английски. Когато излезете от летището най-добре е да си хванете такси, от техните обикновени таксита. Цената е 0.50 стотинки за километър.

Не е изненадващо, че китайците са много развита технически нация и широко използват комуникациите, най-вече мобилните смарттелефони. Преди три години е въведено китайско мобилно приложение и всички разплащания се правят през него. Включително такса за паркинг, царевица на улицата или покупка на златна рибка.
Проблемът с това приложение е, че могат да го ползват само китайци или ако имате китайска карта, с която да заредите пари в приложението. Познатите ни банкови карти, тук в България там не работят, освен в големите хотели. За това най-добрият начин е да си носите пари в брой и то в евро. Курсът, по който обменят евро, излиза 2.05 лева. Можете да теглите на банкомати, но бъдете внимателни.

Техника има всякаква. Ако си купувате стоки на дребно от магазините, цените са както в България, а в много случаи и по-високи. Цената пада, ако отидете на някой от специализираните пазари за електроника и зависи от количеството, което смятате да закупите. Има много реплики, които са евтини, но ако влезете в магазин, обслужващ марката, ще установите, че цените са по-високи отколкото у нас.
Що се отнася до хранителните стоки и напитки, в Китай цените им са почти същите като в България. Например в известна верига френски супермаркети цената на свинското и телешко месо е по-ниска. Храната в Китай е по-различна и често не допада на европейците. Ако говорим за алкохол, най-добрият избор е местната драфт бира, която се продава в бутилки от 400 мл. и струва 1 лев. 
Китайците са много приветливи хора, усмихнати, винаги ще ти помогнат, при тях няма завист.  Много се радват, когато консумираш нещо тяхо, което е нещо обикновено, ако се храниш с тях...
Повече за Китай, за това как да организирате пътуване до там и още много полезни за индивидуален турист детайли, чуйте от разговора с Марин Маринов в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Войников

Софийски разкази - Драски по софийските работи

Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..

публикувано на 03.05.25 в 16:00
къщата на Дебелянов днес

Историята оживява - архитект Вельо Дебелянов

Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..

публикувано на 03.05.25 в 15:00
дует Ритон

Адресите на любовта - дует Ритон

Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..

публикувано на 03.05.25 в 14:00
Жасмина Свиленова

Гледах големите, те летят, и аз исках като тях

Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..

публикувано на 03.05.25 в 11:44

Когато непотребното за едни е съкровище за други

НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..

публикувано на 03.05.25 в 10:55
Андрей Димитров

Скептицизмът на по-възрастните ме мотивира

Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..

публикувано на 03.05.25 в 10:43

10 минути в Смартбърдс

На 3-ти май, за девета поредна година ще се проведе кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като отдели само 10 минути на този ден между 9:00 и 12:00 часа и запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Разговаряме по темата със Стойчо Стойчев, директор..

публикувано на 03.05.25 в 10:00