Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майсторът Георги Тодоров:

Лулата предполага ритуалност, качествен тютюн и особена връзка със собственика

| обновено на 21.02.19 в 15:06

Георги Тодоров – е еснаф от Сопот. Той е представител на доста рядък за България занаят. Майсторѝ лули.

Започнал е преди около 20 години в Прага. Но не е имало при кого да чиракува.

СнимкаСамоук е, но късметът в случая е, че Георги е завършил специалност промишлен дизайн в Националната художествена академия и има достатъчно познания и умения за работа с материали.

В България вече сме малка групичка майстори на лули, казва с усмивка Георги Тодоров. Като хоби и професия увлечените по този занаят са петима.

Иначе корените му са някъде от края на 17-и и началото на 18-и век. Меката е френското градче Сент Клод.

Днес за производството на лули се използва специален материал, който почти за нищо друго не намира приложение. Източникът е образувание между корените на едно растение, от рода на брястовете. Обработката е много специфична, докато стигне до майсторите на лули.

Може би най-специфичното на дървесината е капилярната ѝ структура, която позволява на готовата лула „да диша“. Именно заради това и ръчно изработените лули не се лакират.

Снимка

Георги Тодоров изброи и някои задължителни и предпочитани критерии за избор на лула: красив външен вид, да е съобразена с вида тютюнева смеска, но най-важното е тя да бъде добре конструирана и технически изпълнена.

При лулите се използва многократно по-качествен тютюн, отколкото при цигарите. Съществуват над 1200 вида смески за лула. С времето се изгражда особена връзка между самото приспособление за пушене и собственикът. Има своеобразна ритуалност при почистването, зареждането и пушенето.
Всякакви хора ползват лули, но като че е по-характерно за спокойно натури, склонни към размишление.

Чуйте целия разговор на Катя Василева с Георги Тодоров.

Снимките са от getzpipes.com и фейсбук

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 21.05.25: Най-хубавото на медиацията и връзката ѝ с ПВУ

Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..

публикувано на 21.05.25 в 18:35

Сопраното Александра Зотова спечели Гран при на конкурса "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29
Селфи фотографът Роман Михайлов с чаровниците от триото

Трио "Вива" записа поп-денс кавър на песен на Б.Т.Р.

От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо".  Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от  трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..

публикувано на 21.05.25 в 16:10

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48