Гласуването става от линка, като трябва да се избере с отметка българското дърво, но и още едно от друга държава. Важно е да се уточни, че може да се гласува само веднъж от един и същ mail. Българското дърво е на близо 340 години. Расте на място, което се смята за свещено и пази много истории на местните хора.
През 1983 година, възрастта на дъба от село Рани луг е изчислена на 300 години, височината - 20 метра, а периметърът му 4.6. Дъбът расте на място, което е почитано от местните жители като свещено и сякаш се намира между два свята, защото е близо до църква и гробище, а в миналото там са лекувани хора. За митовете в историята на вековното дърво, разказва Людмила Гюрова, чието семейство прави номинамията в българската част от конкурса за дърво на годината.
Местните лечители са провеждали ритуали за оздравяване от обриви. Лечебните заклинания се помнят и до днес, споделя Людмила Гюрова и хората продължават да вярват, че това дърво е свещено. Вярва се също и в (гонетки-приказки) за "дяволетини" - митични същества, които са с образ на коза или гола жена, които си правят шеги с хората. Те са се появявали и са въздействали точно в местността, където живее вековното дърво от село Рани луг.
За радост в Трънския край има много широколистни вековни дървета, които са оцелели във времето, почитат се и хората и до ден днешен ги почитат на празници, защото дават енергия, разказва Людмила Гюрова.
Вниманието към дървото продължава и до днес, тъй като наскоро община Трън, Трънско туристическо дружество и хора от селото изчистиха от храсталаците района около дървото. Сложиха нова метална табела, указваща, че то е вековно и защитено от закона, а от общината ще поставят голяма метална табела на главния път, която да служи за упътване за вековните дъбове в Рани луг и Насалевци.Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..