Събитието, което се провежда в софийската галерия "Квадрат 500", е насочено към столичните компании в сферата на креативните индустрии - архитектура, дизайн, търговия с арт изделия, мода, мултимедия, издателство, видео игри, музикален бизнес и кинопроизводство. Български компании споделят опита си на австрийския пазар. Ще се дискутира и нарастващата роля на креативните индустрии в икономиките на София и Виена.
Част от срещата е и представянето на програмата „Виена Колинг Криейтивс“. Тя насърчава фирми, работещи в областта на творческите индустрии както австрийски, така и чужди. Български компании също могат да кандидатстват по нея, а срокът за това е 30 юни. Целта е чуждестранните фирми да се установят във Виена, като при кандидатстването не е задължително те да са регистрирани там. Могат да си открият свой офис, след като спечелят финансиране, обяснява Габриеле Тацблергер от Виенската бизнес агенция.
"За предприятия от творческите индустрии финансираме проекти на стойност до 150 000 евро, като най-много пари може да получи един кандидат, ако реализира проекта, съвместно с предприятие от Виена. Тогава финансираме до 60% от стойността на проекта. Целта на тази инициатива е виенската творческа индустрия да се свърже по-тясно с международната, т.е. да привлечем повече чуждестранни компании".
Във втория ден от конференцията Столичната агенция за инвестиции ще направи презентация на тема “Визия за креативна София”. Ще бъдат разказани и някои успешни истории от български компании, които правят бизнес в австрийската столица, ще се говори и за развитие на гейминг индустрията във Виена. А накрая ще бъдат очертани и възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между двете общини - Виена и София.
"Виенската бизнес агенция е стара организация, съществува повече от 35 години. Всъщност, ние сме един фонд на Община Виена, който изпълнява три задачи. Като най-големия собственик на терени за стопанска цел във Виена, нашата задача е да се погрижим това да продължи и в бъдеще. Опитваме се да работим в онези градски зони, които се развиват в момента. Така например, в най-бързо развиващата се в момента градска зона, наречена "Езерен град", изградихме технологичния център "Енергия плюс".
Втората ни задача е да предоставяме финансова помощ на бизнеса по различни програми - от комуналните услуги до проекти в областта на науката. Третата задача, която изпълняваме, е да предоставяме услуги - за развиващи се предприятия, за международни компании с интерес от инвестиции във Виена, както и услуги за чужди граждани, живеещи и работещи на наша територия. Също така се опитваме да свържем различните индустрии, например - творческата и технологичната, в клъстери. По отношение на услугите за чужденци, които предлагаме, трябва да кажа, че имаме Център за работа с чужди граждани.
Направихме го, защото стана ясно, че фирмите, които се установяват във Виена, много често взимат и свои служители от страната на произход. И тук е ролята на центъра. Приемаме ги, помагаме им при адаптацията, например - да настанят децата си в училище, да ги информира за това какво многоезично обучение се предлага в училищата, помагаме при проблем с жилището, а също - да се справят с осигуровките и застраховките си. Много често работещите, които на са от ЕС, имат проблеми с разрешителните за работа. Изобщо работата на този център е да помогне на чужденците да се почувстват добре дошли и като у дома си във Виена".
Последвайте Радио София в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Коментатори във "Форум" тази седмица са бившият заместник-министър на икономиката и външните работи Милен Керемедчиев и адв. Петромир Кънчев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Обобщение на темите от седмицата - Дневният ред в парламента – борбата за регулаторите, сваляне на депутатски имунитети,..
Възможно ли е гласът да бъде оръжие срещу емоционалните блокади? На този въпрос отговарят психологът Михаела Ангелова и психовокалният инструктор Велин Марков. Двамата са семейство, което освен любовта, намира и връзката между психологията и музиката. "Преди три години създадохме нашето първо бебче – "Глас и гняв“, с което помагаме на хората..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Когато през февруари 2022 година започна пълномащабната руска агресия срещу Украйна, аз се опитах да съставя речник на войната , разказва Остап Сливински. Събира кратки истории от по няколко реда или страничка и ги структурира по азбучен ред – като истински речник. Книгата му вече може да се прочете и на български, а за съжаление..
Има такива музиканти и артисти, които са смели в идеите си и дърпат преди всичко себе си и своите виждания напред, както и цялата музикална сцена. Към тези хора причисляваме музикантът Коста Коларов от набиращата скорост банда "Цар Плъх". След като издадоха първите си сингли през миналата година, момчетата ще ги представят заедно с..
Billy’s Violence & Billy’s Joy е изключително визуално и емоционално преживяване, което изследва динамиката между радостта, въображението и личната идентичност. Тези представления събират в себе си трагедиите и комедиите на великият Шекспир и ги реконтекстуализират и преориентират, като поставят под въпрос моралните компаси, които използваме..
Тази седмица се навършиха три години от началото на войната в Украйна. Украинският президент Володимир Зеленски пристигна снощи в САЩ. Днес той ще води разговори с американския президент Доналд Тръмп по споразумението за разработване на минерали и редки земни елементи. Пред Радио София Никола Атанасов от Института по медиация и управление на..