Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хърватия - красота, спокойствие и съхранена природа

Хвар, Хърватия
Снимка: pixabay.com

Хърватия е една изключително атрактивна туристическа дестинация, много лесно може да се намери информация за местата, които е добре да посетим, красотата е навсякъде, но всеки турист трябва да си подготви както достатъчно време - поне една седмица, така и по-дебел бюджет. Това препоръча пред Радио София екскурзоводът Дафина Бошнакова, която познава в детайли адриатическата държава.

Хърватските магистрали са добре направени и добре поддържани и позволяват да бъдат преодолявани бързо големите разстояния. Заедно с това има много живописни малки пътища, през които може да се спести плащането на тол такси и да се насладят туристите на изключително красиви гледки. Важен въпрос е и къде можем да нощуваме. За една държава с над 160-годишна история в туризма отговорите могат да бъдат много. Основното правило е да си определим бюджет и да си търсим място спрямо него. Има най-различни хотели - суперлуксозни петзвездни, но и двузвездни на добри цени.

Много са възможностите за туристите, които предлага хърватската столица Загреб - най-разнообразни музеи, уютни паркове, заведения с традицинна кухня, местни пазари, нощен живот. Северно от столицата пък може да бъдат разгледани много любопитни градчета със запазена барокова архитектура, както и етноселца, оформени като туристически обекти. Има и хубави спа комплекси с минерална вода.

Най-притегателна част все пак е крайбрежието на Адриатическо море - 1800 километра в континенталната част, ако се прибавят и обиколките на островите, крайбрежната ивица достига над 6000 километра. Важно е да се направи уточнението, че много от островите са съвсем малки и ненаселени.

Един от най-известните острови е Хвар - островът на лавандулата. Популярен е с хубави плажове, много заведения, качествен нощен живот, добри хотели, но и с това, че там цъфтят най-различни видове. Още със слизането от ферибота ароматът на билки пленява туриста. В северната част на крайбрежието, в района на Риека, се намират най-големите хърватски острови Црез и Крк. Те имат характерна природа и богата фауна.

Хърватия има няколко забележителни национални паркове, различни един от друг и всеки със собствено очарование. Такива са Плитвички езера и Крка, които са с много езера, преливащи едно в друго с водопади.

Ако сте се наситили на културни забележителности от древноста, може да посетите град Задар, където е изградена съвременната инсталация "Морски орган" - бетонна конструкция с кухини, в които навлиза морската вода и създава разнообразни звуци. Недалеч от него се намира фотосоларният кръг "Поздравът на слънцето" - друга авангардна инсталация, която денем се зарежда от слънцето, а нощем свети в различни цветове.

Големият пристанищен град Сплит е изходна точка за някои от островите, но самият той има какво да покаже на туристите. Старата му част представлява лабиринт от улички, израснали вътре в укрепленията на някогашния римски дворец на император Диоклециан. Точно там са снимани много серии от поредицата "Игра на тронове".

Пътувайки от Сплит към Дубровник се преминава през много малка част от босненското крайбрежие - 8 километра излаз на Адриатическо море, тоест пресича се граница. Понякога там се образуват опашки. В момента хърватите строят мост, за да може да се преминава от континентална Хърватия до полуострова Пелешац, който заобикаля тази босненска част.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Войников

Софийски разкази - Драски по софийските работи

Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..

публикувано на 03.05.25 в 16:00
къщата на Дебелянов днес

Историята оживява - архитект Вельо Дебелянов

Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..

публикувано на 03.05.25 в 15:00
дует Ритон

Адресите на любовта - дует Ритон

Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..

публикувано на 03.05.25 в 14:00
Жасмина Свиленова

Гледах големите, те летят, и аз исках като тях

Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..

публикувано на 03.05.25 в 11:44

Когато непотребното за едни е съкровище за други

НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..

публикувано на 03.05.25 в 10:55
Андрей Димитров

Скептицизмът на по-възрастните ме мотивира

Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..

публикувано на 03.05.25 в 10:43

10 минути в Смартбърдс

На 3-ти май, за девета поредна година ще се проведе кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като отдели само 10 минути на този ден между 9:00 и 12:00 часа и запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Разговаряме по темата със Стойчо Стойчев, директор..

публикувано на 03.05.25 в 10:00