Проектът е финансиран по ОП "Развитие на човешките ресурси", приоритетна ос "Намаляване бедността и насърчаване на социалното включване" и цели осигуряване на комплексна подкрепа чрез интегрирани социални услуги на лица с увреждания и техните близки. За създаване на условия за новата усулуга е предвидено извършването на строително- монтажни работи в сградата на центъра, както и осигуряване на необходимото обзавеждане и оборудване, съобразно потребностите на целевата група.
Центърът за заместваща грижа ще даде възможност близки и роднини да оставят лицето с увреждане за определено време, за да може да свърши нещо и за самия себе си. Проектът е с трайност 18 месеца, като ремонтните дейности ще продължат 12 месеца, а шест месеца ще бъде самата заместваща грижа. Междувременно ще бъдат предприети стъпки тя да се превърне в държавно делегирана дейност. В центъра ще бъде назначен и професионален екип. Бюджетът на проекта е 1 млн. лева, а площта на сградата е достатъчна за целите на центъра.
Вяра Петрова обръна внимание и на промените в социалните грижи за хора с психични и умствени проблеми. Стремежът на Столичната община е тези хора да бъдат извеждани от досегашните социални заведения и да бъдат настанявани в малки къщички, в които ще се създава среда, близка до семейната. По този начин ще бъдат спазени основните разпоредби на Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи:
Този проект, свързан с деинституционализацията на възрастните хора с увреждания, е с продължителност 24 месеца, бюджетът му е на стойност 5 милиона и 23 хиляди лева, които изцяло са безвъмездна финансова помощ. Средствата за реализирането му са реализирани по ОП "Региони в растеж". Предвижда се да бъдат изграден и обзаведени девет сгради за създаване на нови социални услуги. Реализирането на проекта ще даде възможност за достоен и пълноценен живот на 160 души с увреждания.
Броят на контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки зависи от регистрираните жители на постоянен адрес. Ако се окаже, че са малко – например в бързо развиващи се квартали или по Витошката яка, може причината да е, че там живеят повече хора, отколкото са регистрирани официално. Това разясни пред БНР-Радио София Георги..
Днес в повечето райони ще е предимно слънчево, но на места в котловините и в равнините ще се задържи мъгливо. След обяд временно видимостта ще се подобрява, но от югозапад облачността, средна и висока, ще се увеличава. Почти тихо време. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, значително по-ниски в районите с трайна мъгла, в София - около..
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..