Иначе мотото на срещата в Букурещ е (Re)New Europe, тоест да обновим Европа и европейската идея. В румънската столица бяха представени и 100 ярки млади регионални лидери в Европа, сред които е и кметът на Добрич Йордан Йорданов. Привличането на младите хора към европейските ценности и към ре-дефинирането на европейската идея е един от големите акценти на събитието. Какво искат младите от Европа, как трябва Европа да отиде при тях, а не да чака те да дойдат сами - това се коментира и в момента в трите зали, в които протича мащабната среща.
Предстои и церемония за установяването на т. нар. регионални хъбове в 20 региона в Европа (в настоящия първи етап на проекта (2019-2020), които да следят за това как се прилага европейското законодателство на местно ниво и дали директивата опростяване, прозрачност и яснота за гражданите реално се случва. В крайна сметка, 2/3 от европейското законодателство се прилага именно на местно и регионално ниво. Затова и важността на тази среща е голяма, защото решенията, които се взимат на високо ниво, в крайна сметка се случват именно на градско, местно, регионално ниво.
И още нещо - беше изразена подкрепа на протестите в рамките на "Глобална стачка за бъдещето", които днес се очаква да съберат хиляди хора по света с искания за по-спешни мерки за справяне с глобалното затопляне и за неутрална по отношение на въглеродните емисии Европа до 2050 (всичко това се случва след рекордната по отношение на вредните емисии 2018). ЕС залага целите и увеличава инвестициите, но лидерите по места са тези, които съставляват и движат промяната - със създаването на зелени работни места, с проекти, свързани с енергийната ефективност. За финал - думите на финландеца Марку Маркула, предишният председател на Съвета на регионите (и настоящ заместник-председател) - "никой не може да се справи сам, всички в Европа трябва да работим заедно и да си сътрудничим с индустрията и да генерираме точните зелени иновации от най-високо качество".
Чуйте повече по темата.На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..