Утвърждаването на план-приема за следващата академична година вече е качен за обществено обсъждане на официалната интернет страница на Министерството на образованието и науката, а след месец ще бъде разгледан и от Министерския съвет. За държавните университети са предвидени 43 276 бройки за бакалавъри, магистри и докторанти. Бройките в частните университи пък са 12 300, от които 8 200 за бакалавър. Министър Красимир Вълчев посочи:
Миналата година имаме 92% изпълнение на държавно финансирания прием в държавните висши училища и 50% изпълнение на приема в частните висши училища. Ние в частните висши училища не регулираме приема и една голяма част от усещането, че той е висок идва от тази липса на регулиране. При тях имаме удвоен прием на етап заявки.
Просветният министър очаква неизпълнение на приема за следващата година в държавните университети, тъй като са увеличени бройките за някои специалности, които остават непредпочитани от кандидатстващите, но за които се наблюдава или предстои драматичен недостиг на пазара на труда, свързани с професионални направления като хидроинженерство, енергетика, електроника и машиностроене :
Красимир Вълчев допълни, че около 55% от завършващите средно образование постъпват в системата на висшето образование.
А по отношение на кандидатстващите в университетите, зам.министърът на образованието Таня Михайлова внесе важно уточнение за тези, които завършват гимназия през 2022 г. и бъдещи десетокласници:
Сега се предвижда десетокласниците да завършат с удостоверение за завършен първи гимназиален етап, в което ще бъдат вписани всички окончателни оценки от курса на обучение в 8-и, 9.и и 10-и клас по предметите, които дават общообразователната подготовка. В дипломата за средно образование ще бъдат записани окончателните оценки от изучаваните предмети от 11-и и 12-и клас. Тъй като има притеснения, независимо дали гимназията е профилирана или професионална, ако е изучаван профил, който не е свързан с насоката след 12-и клас за кандидатстване на ученика, вчера проведохме една среща със Съвета на ректорите и имаме уверението, че съответно могат да бъдат използвани и оценките от удостоверението за завършен първи гимназиален етап.
Последвайте Радио София в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..