Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Маринов (Олег в „Зелената книга“): Нужен е кураж да промениш човешките сърца

Какво остана извън общественото внимание - в последното интервю на актьора пред Катя Василева, часове преди да отлети обратно за Сан Диего

Ново национално чувство на гордост, вълнение и оптимизъм завладя страната ни след качването на Димитър Маринов на сцената на „Dolby Theater“ с българския флаг, като част от екипа на „Зелената книга“, отличен с „Оскар“ за най-добър филм, поддържаща роля и най-добър адаптиран сценарий. 

Кинотворбата е едно от забележителните постижения на 2018 г. - след премиерата и наградата на публиката в Торонто, има в актива си над 40 награди и повече от 80 номинации, включително и в пет Оскарови категории, от които печели три.

Седмица след церемонията по връчването на „Оскарите“, Димитър Маринов беше специален гост на 23-ия София Филм Фест, за да се срещне с българската публика. Нямаше българин, който да не иска да го поздрави за успеха или поне да се докосне до него. 

Силата на очарованието нарасна, когато стана ясно колко земен, емоционален, искрен и позитивен е Димитър Маринов. Медиите се надпреварваха за лични срещи с българската звезда в Холивуд. Не по-малък беше и интересът на институциите. Какво остана извън общественото внимание, кой е Димитър Маринов извън сцената и „Оскарите“ и какво го доведе обратно в България - отговорите потърсихме в предаването „Кой кой е“.

Повечето от въпросите към мен бяха за славата и успеха. Но никой не ме попита какво иска Димитър Маринов и защо се върна. Дойдох, защото ми липсва България, липсват ми приятелите, атмосферата и надеждата, с която се работи тук. Също така, исках да дойда, за да дам на колегите си смелост и кураж, че може, че става, че нещата се случват и са постижими за всеки," каза Димитър Маринов.  

"Съжалявам, че нямах възможност да отделя достатъчно време на студентите и да поработя с тях, както и да се видя с хората по улицата. Тези лични контакти за мен са много по-важни, за да мога да покажа, че Димитър Маринов не е онзи от сцената с "Оскара", холивудският актьор, и че не е по-различен от всеки един в нашите театри, кино и телевизия.

Но и имаше и едно друго чувство от страна на институциите, които вероятно се почувстваха по някакъв начин застрашени, че ще им бръкна в супата с моята лъжица и ще им разбъркам нещата. Но не е така. Аз съм просто още едно мнение, друга гледна точка. И като актьори навремето ние дори бяхме насърчавани от проф. Крикор Азарян да опитваме и пробваме различни супи в нашата индустрия. И в САЩ това е много силно развито, а тук дори още го няма като начин на мислене“.

Още с влизането си в кинозалата, преди представянето на „Зелената книга пред българската публика, Димитър Маринов беше видимо много развълнуван и с насълзени от емоция очи, искрен и трогателен като дете. Попитах го за какво си е мислел, докато върви по стълбите към сцената.

„Усещането в кино „Люмиер“ беше значително по-силно и истинско, отколкото на „Оскарите," отговори той. 

„В кино „Люмиер“ ми дадоха сцената и ме чакаха да изляза там. При „Оскарите“ не беше така. Признанието и любовта, с които публиката очакваше аз да сляза по стълбите, да се появя и да ме видят на живо, да ми стиснат по-късно ръката и да ме прегърнат - това ме накара да се почувствам толкова изпълнен и щастлив. Както знаеш, аз не можах да се сдържа и се разплаках съвсем откровено, мислейки си дали наистина я заслужавам цялата тази любов. Откровено да ти кажа, това как истинските обикновени хора преживяха всичко заедно с мен, е спомен, който никога няма да изчезне от съзнанието и сърцето ми.“

Целия разговор с Димитър Маринов за пътя му до „Зелената книга“, важните приятелства в живота, мястото на театъра и цигулката в неговия ден, както и онова, което ще разказва на близките и 5-годишния си малък син за България след това завръщане в родината - чуйте в записа на предаването „Кой кой е“ в звуковия файл.


Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р инж. Веселин Тодоров

Кои са условията за по-бърза енергийна трансформация у нас?

На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..

публикувано на 22.11.24 в 16:16

Текат номинациите за кампанията на БНР "Посланици на културата"

Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..

публикувано на 22.11.24 в 15:22
Пам Бонди изкара два мандата като главен прокурор на Флорида

Новата номинация за министър на правосъдието в САЩ предизвика облекчение

Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..

публикувано на 22.11.24 в 15:20
Юлиян Петров

Юлиян Петров: 90 на сто от учителите очакват увеличена с 21% заплата

Над 70 процента от работещите в средното образование са готови на протести с искане за увеличаване на средствата за сектора , включително и за ръст на заплатите. Това сочат резултатите от национално проучване на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", в което са взели участие около 10 хиляди души, по-голямата част от които учители. От..

публикувано на 22.11.24 в 15:05

Демокрацията на фокус в изложбата "Изток – Запад" в "Квадрат 500"

На 26 ноември, в Национална галерия "Квадрат 500", ще бъде открита изложбата "Изток – Запад". Произведенията са на художниците Андрей Молодкин и Сантяго Сиера, които са обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация. Идеята за изложбата е на Гергана Мудова. Пред Радио София тя сподели, че и..

публикувано на 22.11.24 в 14:13

Ски и сноуборд филм подготвя публиката за предстоящия сезон

"Beyond The Fantasy" е вълнуващ филм за ски и сноуборд, който отвежда аудиторията на пътешествие през едни от най-зашеметяващите планински пейзажи в света и по-конкретно Австрия, Норвегия, Британска Колумбия, Аляска и разбира се задния двор на TGR (Teton Gravity Research), Джаксън Хоул. Със зашеметяваща кинематография и спиращи дъха..

публикувано на 22.11.24 в 14:05

"КултурКаст" - подкаст за култура вече съществува във виртуалното пространство

В предаването „Радиокафе“ се срещаме с Рада Вазова и Рая Господинова – създателки на чисто ново изобретение в интернет – "КултурКаст“ – подкаст за култура.  Две съмишленички на 17 и 18 години, решават да обединят усилията си и знаковите фамилии, за да направят нещо значимо, ново и събуждащо любопитството на галопиращия в интернет слушател...

публикувано на 22.11.24 в 13:55