Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недоволство в "Младост" заради евентуален строеж

Снимка: БГНЕС
Тази седмица в предаването „Вашият глас“ говорихме за строителството в кв. „Младост“. По думите на живеещите там, кварталът вече е съвсем презастроен , а недоволството се надигна заради намерението за строеж на хотел, жилищна сграда и нова голяма улица в близост до бл. 73.

В края на миналата седмица над 200 души се включиха в протеста на жителите срещу одобрения план, урегулиращ строежа точно под прозорците на бл. 73 в „Младост“ 1, и затвориха временно движението по бул. „Андрей Сахаров“ и ул. „Йерусалим“.

По думите на живеещите в „Младост“ 1 презастрояването на квартала претоварва движението в района и създава все по-големи задръствания. Символичното затваряне на тези улици е илюстрация на проблемите в трафика, които предстоят с презастрояването на квартала.

Цветелина Ценова, която живее съвсем близо до градинката, на чийто терен трябва да започне строителството, разказа, че цялостната реализация на плана предвижда хотел на метри от бл. 73, далеч по-висок от блока, като ще засенчи светлината и ще лиши живеещите там от поредната зелена площ.

Ще се премахнат десетки паркоместа, а новите сгради ще доведат още автомобили, казват жителите на квартала. Одобреният от Столичния общински съвет план предвижда извеждането на интензивния трафик на ул. „Йерусалим“ под прозорците на бл. 73, а реализацията на пробива ще унищожи десетки дървета.

Въпреки, че теренът е частна собственост, жителите настояват мястото да остане зелена площ или да бъде построен само гараж.

На жителите на квартала кметът на София Йорданка обясни, че казус няма. Тя успокои гражданите, като каза, че не е подписала решението на Столичния общински съвет за уреждане на сметките по регулация на терена.  

"Има решение за уреждането на сметките по регулация, което аз не подписах и няма да подпиша. Няма движение по този казус", каза кметът.

За да се случи регулационно обезпечение, трябва да има подписан договор между кмета на общината и собственика на имота по Закона за устройство на територията. От Столичната община обясниха, че след като Столичният общински съвет на 20 декември 2018 г. гласува да се сключи предварителен договор със собственика, това не се е случило. По тази причина за въпросната територия все още няма действащ план, както и издадени разрешения за строеж.

Жителите на "Младост" са доволни от казаното, но по думите на Цветелина Ценова, живеещите в бл. 73 и съседните блокове не приемат за достатъчно изказването на кмета на София, че не е подписала подробния устройствен план. В писмо до Радио София те припомниха, че с решение № 886 от 20.12.2018г. Столичният общински съвет е приел новата регулация, позволяваща строителството на сградите и предвиждаща изграждането на новата улица. В писмото се казва още, че до момента г-жа Фандъкова забавя изпълнението на решението, но не може да го отмени. На теория тя дори е задължена в даден момент да го изпълни.

 Незавършването на процедурата до момента е позитивен знак за осъзнаването от страна на администрацията, че приетият от СОС план е вреден, казват жители на бл. 73 и съседните блокове. То дава възможност и за неговата отмяна - без допълнителни последствия.

В допълнение жителите от засегнатия район настояват за преработка на подробния устройствен план на целия квартал „Младост“ 1, за да се освободи районът от застрояването на междублоковите пространства и границите на парковете.

В писмото си те заявяват още, че не са съгласни с изказванията на собствениците на имотите, които твърдят, че нямат право да изразят гражданската си позиция и да се търси удовлетворяващ баланс в подробните устройствени планове на „Младост“. Те съобщиха още, че в момента изчакват реакцията на кмета на София, но остават в протестна готовност.

Цялото предаване - чуйте в звуковия файл.

Ако и вие имате нерешен проблем с институциите в София и не знаете към кого да се обърнете, потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл glas@bnr.bg, както и на телефон 02/ 93 36 200. Не забравяйте да оставите име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44