Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Световния ден за информиране за епилепсията - Purple day, анкети в България потвърдиха:

Предразсъдъците към епилептиците са живи

Преподаватели и родители трябва повече да знаят, за да помагат наистина

Децата с епилепсия са с ограничен достъп до здравни услуги, а 91% от преподавателите у нас смятат, че знанията им за това заболяване не са достатъчни. Бариерите съществуват и обикновено се слагат от възрастните, дори когато говорим за интегрирането на пациентите сред децата.

Данните и изводите са въз основа на изследвания в България.

В рамките на проекта "Равни шансове за деца и младежи с епилепсия и техните семейства" е направено проучване сред 370 родители и хора с увреждане, посетени са 36 училища.

Много от педагозите признават, че не са достатъчно информирани за епилепсията и искат обучение, защото не знаят дали биха се справили в някои ситуации, коментира Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.

За разлика от родителите, младите хора са склонни да експериментират, за да навлязат на трудовия пазар, да създадат умения и колегиални отношения – отбеляза психологът Милена Маринова. Важно е обаче отрано да им се вдъхне увереност и самочувствие. Разбира се съществен въпрос е дали да се обявява диагнозата епилепсия при кандидатстване за работа или постъпване в училище. Тук подходите са различни, но когато човек първо се утвърди като професионалист и тогава съобщи – диагнозата не изглежда толкова плашеща.

Сравнението с предишни изследвания води до извода, че все още потребността от пълно включване в обществото на хора с увреждания или с епилепсия не е удовлетворена – формулира Галина Маркова от Нов български университет, д-р по клинична социална работа. И това е послание към т.нар. помагащи професии

Социалните услуги не трябва просто да осигуряват помещение и кадри, а наистина да приобщават хората с нужди. Най-непроменената с години система в това отношение е образователната.

А здравеопазването е свързано с труден достъп, проследяване и лекарства и – по думите на д-р Маркова – създава усещането за скъпи услуги.

Чуйте репортажа за подробности по темата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната в изложбата "Какво ни свързва"

Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната, отразени в съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии и визии. Резултатът от тази връзка може да бъде разгледан в изложбата "Какво ни свързва" в Национална галерия/ Софийски арсенал- Музей за съвременно изкуство. “Опитът на Илина Коралова като известен куратор и като човек,..

публикувано на 05.05.25 в 14:56

Срив на сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и на Министерството на електронното управление

Сринали са се сайтовете на НАП, Агенция "Митници", Министерството на електронното управление, показа проверка на БНР. Страниците на институциите към момента са недостъпни. Всички те се поддържат от Министерството на електронното управление. Все още не е ясна причината за срива, като от МЕУ посочват, че ще извършат проверка.

публикувано на 05.05.25 в 14:43

Излезе четвъртата книга на писателя Николай Терзийски "Родиния"

Излезе четвъртата книга на писателя Николай Терзийски "Родиния". Романът събира 16 къси разказа, обединени от общо повествование за завръщането към себе си. Историите в книгата се свързват като парчета от един суперконтинент, който се разпада и отново се събира, водейки ни към същността и смисъла на битието. Родиния е континент, който реално е..

публикувано на 05.05.25 в 13:07

Адв. Адела Качаунова: Семействата от постройките в "Захарна фабрика" не трябва да бъдат разделяни

Над 80 души от останалите без дом след разрушаването на незаконните постройки в "Захарна фабрика“ са в центрове за временно настаняване. Само 14 са отказали жилище. България трябва да носи отговорност за действията на конкретни длъжностни лица, коментира пред Радио София адв. Адела Качаунова - съпредседател на Българския хелзинкски комитет...

публикувано на 05.05.25 в 10:53

Актьорът Даниел Дей Люис гостува в университета в Грьонинген

Лазар Хрисимов, който обикновено ни пренася на световните кинофестивали, сега е поел организацията на кино събитие в свои ръце. Заедно със състуденти от факултета по изкуства в университета в Грьонинген, създава кино клуб и канят за интервю и лекция големия актьор Даниел Дей Люис. В началото кино клубът е доста малък и се занимава само с..

публикувано на 05.05.25 в 10:46

СО купува още 18 нови трамвая за линии 20 и 22

Столичен електротранспорт е обявил обществена поръчка за доставка на 18 нови нископодови, климатизирани съчленени трамваи, съобщават от Столичната община. Новите мотриси са предназначени за междурелсие 1435 мм. и ще обслужват линиите 20 и 22. Трамваите по новата процедура ще бъдат изцяло климатизирани, с минимална дължина от 28 метра и изработени съгласно..

публикувано на 05.05.25 в 10:44
Премахване на незаконните постройки в столичния квартал

Изтича крайният срок за настаняване на хората от разрушените постройки в "Захарна фабрика"

Днес изтича крайният срок, в който Столичната община трябва да намери дом на хората от разрушените постройки в "Захарна фабрика", който беше постановен от Европейския съд по правата на човека. Към днешната дата Столичната община трябва да е намерила близо 100 места за настаняване на хората от съборените постройки. Оказва се, че те няма как да..

публикувано на 05.05.25 в 09:33