За това ни помагат гостите - Диди Тодорова и Борис Иванов от скаутския клуб „Кафяв мечок“.
Това е най-старият скаутски клуб в България – отбелязва не без гордост Диди Тодорова.
Тя обясни, че в страната ни има още около дузина клубове. Дейността изключително се основава на ентусиазма и добрата воля на членовете. Скаутството е една огромна игра. Между членовете и клубовете има приятелство и съревнование. Въведени са баджове, които се поставят на ръкава на ризата и отразяват уменията и израстването на съответния член в йерархията на организацията.
Борис Иванов е скаут от 2011 г. Той разказа, че в зависимост от възрастта в организацията има бобърчета (4-7 години), пчелички и вълчета (7-12-годишна възраст), скаути (12-14 г.), венчъри (15-18), ровъри (18-26) и скаутери (над 26).
Съществува наръчник, в който е описано какво трябва да умееш за преминаване в по-горна категория, а самите умения се демонстрират на лагер. Ако някой нещо не може или не знае, другите му помагат.
Обучението в екологично отношение е важен елемент в системата за израстване на скаутите – отбелязва още Диди Тодорова. – И става дума за по-задълбочени знания, отколкото дава семейството, например – къде да разположиш бивак, как да добиеш вода, да стъкмиш огън, как да извадиш чимове и да се грижиш за тях така, че да ги съхраниш за след края на лагера… А играта, с която завършва една лагерна смяна (продължава до седмица), е свързана със сериозни предизвикателства.
Гостите обясниха и някои от символите на скаутите и начините за поздрав, както и как се прави скаутско хлебче (всичко се готви на огън).
Днес, световното скаутско движение обхваща над 40 милиона млади хора от 223 страни и територии по света. Националните организации на тези страни са обединени в Световната организация на скаутското движение (WOSM). Около 7 милиона члена на WOSM са възрастни доброволци, които подкрепят местните дейности.
От България единствено Организацията на българските скаути е легитимна и призната от WOSM.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Проект на нов закон за детското правосъдие се очаква наесен. Това е дългоочаквана стъпка към модернизация на системата и въвеждане на нова, съобразена с най-добрите европейски практики рамка за работа с деца в конфликт със закона и противообществени прояви. В края на юни в Министерството на правосъдието се проведе първото заседание на работната група..
От гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на протест тази вечер. Живеещите в района на ул. "Опълченска“ настояват за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Според тях две нови автомобилни ленти удвояват..
Днес ще е предимно слънчево, с временни увеличения на облачността, в планините със слаби превалявания. Почти тихо, в източните райони със слаб до умерен вятър от изток-североизток, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат между 33° и 38°, в София - около 34°. В планините ще бъде слънчево. След обяд, главно над западните масиви, ще има временни..
Александра Александрова, зам.кмет по култура район Банкя ни представя предстоящия им празник, Горешляци 2025: "От 14 до края на седмицата, вкл. и 26 юли са празниците на минералната вода и дълголетието. Още утре откриваме пространство за арт-терапия. През седмицата следва мултимедийния спектакъл "Богини на водата" (15 и 16, от 20:30). Проектът е..
Радиокафе гостува на професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в район Банкя . Пръв гост е нейният директор, инж. Савина Спасова : "Нашата гимназия развива учениците не само като професионалисти, а и като граждани. Едната програма, по която работим е Еразъм+, нашите ученици посетиха Германия Италия, Испания и Португалия за..
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..