Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пъстра палитра от събития през април в Стария Пловдив

В предаването ни "Турагент" тази седмица ви отведохме до Пловдив и по-точно Стария Пловдив. През 1956 год. той е обявен за Архитектурно-исторически резерват, през 1979-а получава златен европейски медал за опазване паметниците от миналото, а от 2011 г. е и в списъка на археологическите резервати.

Разположен е в централна градска част върху Трихълмието, съставено от тепетата Небет, Таксим и Джамбаз. Заема площ от около 35 ха.  Съчетанието на преобладаващите Античност, Средновековие и Възраждане в едно самостоятелно ядро в рамките на съвременния град е единствено по рода си в нашата страна. От римския период и късната античност в „Старинен Пловдив” най-цялостно са съхранени Античният театър, Античният форум, Римският стадион, раннохристиански базилики, обществени и частни сгради, водопроводи, улична мрежа и части от крепостните стени, изграждани през античността и Средновековието. От възрожденския период е съхранена автентичната архитектура, както и няколко църковни и училищни сгради.

Именно богатствотоот архитектурно-исторически забележителности са и причина резервата да е толкова известен не само у нас, но и в чужбина. Доказателство за това е ръстът в туристическите посещения през 2018 г., спрямо 2017 г. През изминалата година Старият Пловдив е посетен от 139 676 души, а през 2017 г. от 115 485, поясни пред радио „София“ Юлияна Йорданова, ръководител на отдел „Маркетинг и реклама“ в ОИ „Старинен Пловдив":

Целият април ще бъде посветен на отбелязването на 50-годишнината на Общинския институт „Старинен Пловдив“. Той управлява и контролира всички дейности по реставрация, консервация, рехабилитация, озеленяване, осветление и стопанисване на територията на архитектурния резерват, провежда културна и информационна дейност в резервата и предоставя съвременни възможности за развитие на културен туризъм, набиране на средства, постоянен мониторинг, документиране и архивиране.

А още един акцент от програмата за отбелязването на годишнината е Втората международна изложба на мозайки, в която взимат участие 40 автори от 10 страни, откриваща се на 18 април, която ще продължи до 6 май в Балабановата къща. На 19 април пък ще се проведе научната конференция по мозаистика.

Повече подробности за събитията под знака на годишнина на „Старинен Пловдив“, чуйте от Донка Налбантова ръководител на отдел „Културна политика и информационно обслужване“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43

Награди за ценностите и културата

Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..

публикувано на 18.01.25 в 10:28