Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За Чудомир и неговия Казанлък

Снимка: Лили Големинова
В града на розите има един музей, който е уникален. Музей на Чудомир - в къщата, която с неговата съпруга Мара са издигнали след сватбата.
Този музей е уникален поради факта, че е и литературен, и художествен. Защото Димитър Чорбаджийски (както е истинското му име) е боравел по един изумителен начин и с думите, и с четката.

"Чудомир е бил и учител, и читалищен и музеен деятел, фолклорист, краевед, дарител, редактор и - най-вече писател и художник" - така започва разговора ни с Добрина Матова, сърцатата дама, която управлява музея. Оттам ние излъчихме едно наистина специално неделно Радиокафе по време на традиционните Чудомирови дни (през 2019-а те се провеждат за 26-и път). Програмата е впечатляваща и все по-пъстра в старанието на организаторите да обхванат всички аспекти от многопластовата личност на Чудомир.
Програмата на Чудомировите празници е видимо богата  Снимка: Лили ГолеминоваИменно с Чудомировите празници започва културната програма на община Казанлък, преминава през празниците на розата, тракийските празници, за да се стигне до ежегодното отдаване на почит на друг виден казанлъчанин - композитора Петко Стайнов.

Да се върнем обаче на Чудомир, който е прекарал целия си живот в Казанлък (само с една малка забежка до София, за да следва в Художествената академия, но то е просто защото такава няма в Казанлък), защото "най-добре се чувства сред своите герои, сред  нашенците, които така прекрасно е описал и в литературните си творби, и в акварел".

Чудомир е разработвал една тема с различни техникиЧудомировите дни се разрастват и придобиват национални измерения - това ни казва с гордост Добрина Матова и споделя за научната конференция ( с пето издание тази година), която събира в Казанлък елита на българското изкуствознание и литературознание, този път под мотото "Чудомир между противоречията". Събитията в рамките на Чудомировите дни са 29 - театрални представления (че и връчване на награда за комедиен хит на сезона), мюзикъли, премиери на книги (ние попаднахме на представянето на книгата на Георги Тошев за Невена Коканова и... нямаше места), изложби, концерти, събития за деца... и най-хубавото е, че в Казанлък има публика за всички тях. А като добавим и гостите от цяла България, артистичните лица, които можем да срещнем по улиците на града, който по това време на година е зелен, разцъфтял и слънчев, атмосферата (повярвайте ми) е прекрасна. И още - чудонемировчета, възстановения фолклорен фестивал на хумористичната песен и танц Златен трЪндафил...

А най-хубавата реклама за Чудомировите празници е инсталацията на централния площад, създадена от учениците от художественото училище в града (точното название е Национална гимназия по пластични изкуства и дизайн "Акад. Дечко Узунов) - отново за пета година. На нея ликът на Чудомир е Снимка: Лили Големиноваизрисуван с думи. Работата с училищата в града е много важна за организаторите на Чудомировите празници. Добрина Матова ни разказва за доброволците от различните гимназии, които на всяко издание помагат и така се приобщават и се чувстват все по-съпричастни с културния празник и с личността на именития им съгражданин.

Иначе ние имахме удоволствието да разположим своето пътуващо студио в една от залите на къщата-музей, където бяхме заобиколени от картините на съпругата на Чудомир - Мара, самата тя чудесен художник. Няколко всъщност са експозициите, подредени специално за Чудомировите празници тук. Най-важната, тази, която всяка година показва различна тематична "извадка" от фонда на музея, сега е под надслов "Вариации по тема".
"Чудомир работи по над 130 теми, разработва ги в туш, с акварел, с молив... така че ние показваме еднакви творби, разработени по различен начин от него" - отново думи на Добрина Матова.

Чудомировите събития (или поне 3 от тях) тази година излизат и извън границите на Казанлък - има национално ученическо четене, изложба на Чудомир, която е част от официалната програма на Пловдив като европейска културна столица, а друга изложба гостува на галерията в Карлово.

А самата къща-музей е прекрасна. Открехваш вратата и попадаш в един различен свят - прекрасно поддържана градина, красота във всеки детайл, ранни цветя "надничат" отвсякъде (дори от прочутата смокиня, под която е обичал да седи Чудомир). "За мен музейното преживяване започва от първия миг - с вълнение в гласа обяснява Добрина Матова, - и се стараем на всеки да му хареса, да се почувства специален, да му създадем спомени". На моето вметване, че вероятно сега дворът е дори по-хубав, отколкото е бил по времето на Чудомир, защото той едва ли е имал много време да градинарства, тя отвръща, че дори има снимки как е подрязвал розите. Така че и към градинарството е имал отношение този "общественик и въобщественик", както сам се е наричал Чудомир. Оказва се, че дори и идейният проект на къщата, е бил него - на този Чудомир, който за щастие все повече се чете, този така всеобхватен Чудомир, без когото "в Казанлък много неща нямаше да са така, както са в момента", пак по думите на Добрина Матова, която избра и цитат от Чудомир за финал - "най-пустият от нашите дни е онзи, в който не сме се смели нито веднъж".
Е, нашият ден в Казанлък определено не беше пуст, напротив!

Чуйте разговора на Лили Големинова с Добрина Матова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 10.04.25: За и против идеята да има часове по религия от първи клас в училище

В предаването "Форум" гости тази седмица са  Лидия Даскалова - политолог и юрист и  Калоян Константинов - журналлист, асистент към Института по балканистика на БАН. Заедно с водещия Лъчезар Христов те обсъдиха следните  теми: Войната по пътищата: Парламентарната комисия по транспорт подкрепи шест законопроекта, свързани с движението по пътищата;..

публикувано на 10.04.25 в 18:15

Радан Кънев: Няма планове, които да засягат спестяванията на гражданите в Европа

Има ли ЕС пряк достъп до спестяванията на хората? Все по-често в социалните мрежи се твърди, че новите планове на ЕС са заплаха за личните спестявания на европейските граждани. Този слух развенча евродепутатът Радан Кънев, който заяви, че много категорично трябва да се каже, че това не е вярно.  “Няма нищо вярно и е много опасен тип..

публикувано на 10.04.25 в 17:28

Идва краят на ски сезона

Зимата може би е вече към своя край, нищо, че снегът ни изненада през април. Но може би скиорите имат последен шанс? Курортен комплекс Боровец, най-старият планински курорт в България и на Балканите, отчита по-успешен зимен сезон спрямо миналогодишния. Въпреки че все още не са обявени точни данни, предварителните записвания показват по-добри..

публикувано на 10.04.25 в 17:25
Седмица на гората

1800 ученици от 11 училища в Община Елин Пелин ще засадят 1800 борчета и дъбове

По случай Седмицата на гората учениците от 11-те училища на територията на община Елин Пелин ще засадят над 1800 дъбови и иглолистни фиданки в землището на село Нови хан. Инициативата е на Община Елин Пелин, а новозалесената площ ще приеме името „Гората на децата“. Подготовката за инициативата е започнала още през есента на миналата година,..

публикувано на 10.04.25 в 17:02
Ваня Григорова

Ваня Григорова: Нарочно бавят отпуснати средства за деца със специални потребности

Темата за пътната безопасност и войната по пътищата, особено актуална през последните седмици, не бе подмината на днешното заседание на Столичния общински съвет. Общинските съветници почетоха с едноминутно мълчание паметта на 12-годишната Сияна, трагично загиналата в катастрофа край с.Телиш, а председателят на съвета Цветомир Петров изказа..

публикувано на 10.04.25 в 16:25

Времето и българската история в 25 игрални и документални филма

Тази година фестивалът "25 през 2025" ще представи поредица от исторически филми. Един млад фестивал, в който Филмаутор съживява в 25 кадъра българската история на голям екран . Фестивалът "25 през 2025 - история на кино" е продължение на фестивалите на Филмаутор от предходните две години, когато стартът беше даден с "30 класики“ за..

публикувано на 10.04.25 в 15:39

В 19. СУ „Елин Пелин“ ще се проведе кариерно събитие, организирано от ученици

На 14 и 15 април 2025 г. от 10.30 до 15.00 ч. в 19. СУ „Елин Пелин“ ще се проведе кариерно събитие, организирано изцяло от ученици от 12. клас под ръководството на Калин Радулов - старши учител по предприемачество в училището . Основната цел на инициативата е да вдъхнови младите хора да открият своето призвание и да направят информиран избор за..

публикувано на 10.04.25 в 15:35