Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пещерите - уникалните чудеса на природата

Снимка: Pixabay
Темата за чудесата ще вълнува цяла седмица предаването “Радиоприемница”. Чудесата, които ни карат да се замислим за свръхестественото, което живее заедно с нас и в самите нас. Чудесата, сътворени от природата, от хората и от Бог.
За изненадите на природата до степен на невероятност, за природата като дизайнер, изваяла и пазеща толкова въздействащи форми и организми, ще говорим в днешното предаване.
Най-често природните чудеса се откриват в пещерите. Пещерата “Проходна” е много близо до София и е обект за наблюдение и за любители, и за професионалисти. Напоследък е по-популярна с наименованието “Божиите очи”. Пещерата се намира в Карлуковския район. Образувана е вследствие на карстови процеси.

Карлуковският пролом е природно явление, което съчетава природни феномени с изключително интересно културно-историческо наследство и е обичан район за пещерняците, казва Константин Стоичков - любител пещерняк от пещерен клуб “Хеликтит”. Това е така, защото мястото е пълно с много пещери, някои от които, са скрити от очите на хората, защото са на над 100 м. дълбочина. Освен това текат и много големи подземни реки.
Всяка пещера сама за себе си е абсолютно уникално природно явление, изваяно от водите, които преминават или са преминавали в миналото през нея и освен формите в пещерата, там често обитават и различни организми, защото както казваме биолозите: “Природата празно място не търпи”, казва хидробиологът доц. Димитър Кожухаров от Биологическия факултет в Софийския университет.
Пещерата “Проходна”

В пещерата “Проходна” микроорганизмите са свързани с карстовите скали. Двата горни отвора, наречени от местното население “Окната” (от където идва и едно от старите имена на пещерата) правят пещерата светла, т.е. няма го вечния мрак, който съществува в останалите най-малко 157 пещери в района. В пещерата има много насекоми (доц. Кожухаров посочи и интересния факт, че в момента живеем в ерата на насекомите, защото досега са известни над 1.5 млн. насекоми по света, като в действителност се предполага, че те са поне 10 млн. вида).

В пещерата има и голяма колония от птици Бързолети, които приличат много на лястовици и които прекарват целия си живот във въздуха и в гнездата си в скалите. Много рядко могат да бъдат видени да стъпват на земята. Големите групи посетители с шума, който вдигат, безпокоят птиците, което е важно за периода през пролетта и началото на лятото, когато птиците отглеждат малките си. В нишите на пещерата живеят и прилепи.

Прекомерният туризъм, особено когато не е регламентиран, може да навреди на пещерите и пещерните обитатели. Хората трябва да знаят, че това място е диво - има вода, камъни и човек може лесно да се подхлъзне. Няма изградена инфраструктура в пещерата.
Доц. Кожухаров коментира, че много често светлината влиза с различен ъгъл през “Окната”. Височината на свода е над 40 м. и естествено там има “лабилни камъни”, които могат да паднат, а хората, които влизат вътре без каски, както го правят пещерняците, сами носят отговорността за сигурността си.

Това е нещо, което екскурзоводите не споменават, заедно с падащите ледени висулки. Там има ледени висулки по 6-7 м., които се падат и се разбиват, а хората влизат, без да подозират какво имат над главите си, допълни Стоичков.
За пещерата се говори и има легенди, че е силно енергийно място и има силни енергийни сили. Ние спелеолозите, без изключение, сме усетили, че когато сме на места, които обичаме и ни интересуват, както са пещерите, се зареждаме със съответната енергия и можем по-спокойно и успешно да посрещаме житейските предизвикателства, казва доц. Кожухаров.

Край Враца пък се намира друго скално чудо - “Божият мост”. Там има и водни басейни - реки или езера, в които също има интересни микроорганизми като част от тях са уникални - видове, които живеят само на определено място или т.нар. ендемични видове, както и видове, които обитават района за дълго без да са се променили (нар. реликтни видове). Един от проблемите, които трябва да решаваме е а опазваме тези уникални организми.
Важното е хората (местните и туристите) да подхождат към всяко едно такова място с уважение към природата и да не я цапат и рушат.

Чуйте целия разговор на Добринка Добрева в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 02.12.24: Годишен политически обзор на 2024 г.

В новата седмица в студиото на "Форум" своите коментари по злободневни теми от обществения и политическия живот ще дадат политолозите Светлин Тачев и Атанас Радев. Ето и част от темите, по които ще коментират гостите на Лъчезар Христов: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията Политиката на..

публикувано на 02.12.24 в 18:40

Посещението при зъболекар - минимум веднъж годишно

Над 96% от децата в България имат минимум по един кариес. Голям е процентът с усложнения заради нелекуван кариес. Това показват резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години у нас. Според статистиката 71% от децата до 5-годишна възраст имат кариес на млечните зъби. При подрастващите до 12..

публикувано на 02.12.24 в 17:20

Почистват дъждоприемните шахти по Околовръстното и Южната дъга на София

Над 900 отводнителни съоръжения са почистени за последните два месеца по основни трасета, свързващи града. Това съобщава на сайта си Столичния инспекторат. Целта е да се осигури проводимост на дъждоприемните шахти като се почистват наноси и отпадъци. Процесът се извършва механизирано със специализирана техника в условия на безопасност...

публикувано на 02.12.24 в 16:56
Снимки: Квадрат 500

Мавзолей на демокрацията показват художници от Русия и Испания

Остри въпроси към днешната демокрация задават с/в творби в галерия "Квадрат 500" двама художници с различна националност, но известни със своите провокации и чувствителност по обществено значими явления и събития. Андрей Молодкин (Русия) и Сантяго Сиера (Испания) за пръв път се представят в България. Тяхната съвместна експозиция,..

публикувано на 02.12.24 в 16:24
Доналд Тръмп на финала на предизборната си кампания в Пенсилвания, 3 ноември 2024 г.

Митата върху европейския внос ще се платят от американските потребители

Има още време докато новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп влезе в длъжност в началото на следващата година, но намеренията му дават основание на редица европейски държави да се опасяват от зараждаща се търговска война. Засега за плановете на Тръмп може да се съди по смелите му заявки от предизборната кампания за универсална митническа ставка..

публикувано на 02.12.24 в 16:00
Гергана Иванова

Наградиха най-добрите маркетингови кампании в България

Наградите Effie са известни сред комуникационните експерти, рекламодателите и агенциите в световен мащаб като най-изявеното признание в бранша и награждават всички форми на маркетингови активности, които допринасят за успеха на търговските марки. Организатор на конкурса у нас е Българската асоциация на комуникационните агенции (БАКА).  Тези награди са..

публикувано на 02.12.24 в 15:35
Актьорът в радиостудиото

Димитър Маринов: Рутината, инерцията, успокоението са най-големите пречки пред актьора

Две свои книги ще представи пред почитатели и студенти актьорът Димитър Маринов тази вечер (Клуб "Перото", 18:00 ч.). По думите на самия автор, "Към сцената" и "Към екрана" не са учебници, а пътеводител, наръчник за актьора , в които разглежда различните методи/школи на обучение, особеностите на кастингите и някои професионални тънкости и..

публикувано на 02.12.24 в 14:52