Основни теми на дискусията бяха ролята на социалните мрежи в демократичните общества, какви рискове съществуват и как да се справим с тях, каква е отговорността на големите социални платформи като "Фейсбук" и как да повишим информираността и медийната грамотност на гражданите.
„Въпреки всичките си позитивни качества, социалните мрежи могат да бъдат доста антисоциални. Нерядко информацията в тях предизвиква обществени дебати, политически конфронтации и дори криминални процеси. Благодарение на фейсбук можем да участваме в политическия живот, да следим развитието на музикалните си идоли и да общуваме с близките си. Но в мрежата се създават конспиративни теории, които нападат хора и институции. И както видяхме преди няколко седмици в Нова Зеландия, терористите успяха да покажат своите действия на живо пред целия свят. Според някои хора, социалните мрежи са еквивалент на журналистиката. За мен като журналист, това е голям проблем. Истинската професия на журналист се гради върху достоверност и доверие. Чрез социалните мрежи това лесно може да бъде манипулирано. По този начин се появяват фалшивите новини и речта на омразата,“ коментира Хендрик Зитих, председател на Медийната програма за Югоизточна Европа
Експертите се обединиха върху тезата, че за борбата с фалшивите новини е необходимо хората да се образоват още от ранна възраст , а журналистите да се вслушват във всички гледни точки.
"Водещи онлайн платформи като "Гугъл", "Фейсбук" и "Туитър" подписаха Кодекса за добри практики срещу онлайн дезинформацията. Налага се контрол на рекламите, създават се инструменти за прозрачност на политическите реклами, премахват се все повече фалшиви профили и се ограничава вредното действие на ботовете. Нашата цел е съдържанието с проверени факти да стане по-видимо, а гражданите да бъдат по-информирани и следователно медийно грамотни,“ коментира евродепутатът Мария Габриел.
В предаването "Форум" тази седмица водещият Лъчезар Христов коментира основните злободневни теми от икономическия, социалния и политически живот с Милен Керемедчиев - дипломат, бивш заместник министър на икономика и външните работи, и адвокат Петромир Кънчев - юрист, част от инициативата „Правосъдие за всеки“. Тримата обсъдиха различни теми, с които и:..
Чуйте повече в разговора с психолога Екатерина Цанова и в анкетата на Мария Илиева в двата звукови файла .
Съвременна платформа за хора с увреждания бе монтирана в 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Съоръжението ще обслужва учениците и посетителите на училището, преодолявайки стълбищната клетка от партера до четвъртия етаж безопасно, за около 4 минути. "Проектът за изграждането на достъпна..
Тази година Innovation Explorer се провежда за 11-ти път. Вече става традиция през февруари да виждаме международната конференция, а основният акцент тази година е върху геополитическите промени, което лесно може да се свърже и с мотото на конференцията “Екстремен свят”, защото събитиято от края на миналата година и началото на тази година държат под..
Моментната снимка на електоралните нагласи възпроизвежда в голяма степен резултатите, които имахме на изборите от миналата година. ГЕРБ се запазва като първа партия, с убедително мнозинство от 25.6% от тези, които са участвали в нашата анкета и имат намерение да гласуват, а на второ място е ПП-ДБ с буквално залепени зад тях от “Възраждане” - съответно с..
“Кауза облечена в рими“ е музикално-поетична инициатива, която се организира и провежда за четвърта поредна година в град Самоков. Организатор е сдружение “Ти си доброто“. Днес, 25 февруари, от 18 часа, на сцената на Читалище-паметник “Отец Паисий - 1859“ ще се изявят участници от различни професионални сфери, които ще рецитират стихове на..
Икономическият и социален съвет представи визия за развитието на пенсионната система в България, включително и за капиталовите стълбове. Това стана в рамките на дискусия за дългосрочното развитие на пенсионната система и обсъждането на изводите, застъпени в доклада "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване",..