В 19 часа на голямата сцена в Народния театър „Иван Вазов“ е премиерата на спектакъла „Братя Карамазови“ от Достоевски. Това е първият реализиран проект на Асоциацията на Балканските национални театри, създадена по идея на директора на Народния театър Мариус Донкин.
Постановката е на известния македонски режисьор Деян Пройковски, който е и автор на сценичния вариант и преводач на текста.
"Още от самото начало, когато решихме да работим по „Братя Карамазови“, си говорихме, че искаме да направим представление за човека днес, за това в какво вярва, за въпросите, свързани с Бога и вечния живот. Самото представление е едно дълго пътуване в търсене на отговор на това, което ни вълнува като хора. Казват, че за да намери истинските отговори, човек не трябва да пътува физически, а да се научи как да пътува в своето сърце. Те се намират в неговата дълбочина. Затова и ако трябва да кажа в едно изречение какво са нашите „Братя Карамазови“ – това е пътуване в дълбочината на нашите сърца", казва Деян Пройковски.
Актьорският състав включва едни от най-добрите български актьори – Владимир Пенев, Деян Донков, Велислав Павлов, Димитър Николов, Валери Йорданов, Йордан Биков, Йосиф Шамли, Ана Пападопулу, Александра Василева, Жорета Николова, Радина Кърджилова и други.
"Успяхме да направим представление, което говори на съвременен сценичен език. Един много силен и мащабно визуален спектакъл с впечатляващо актьорско присъствие", допълва още режисьорът.
Сценограф на „Братя Карамазови“ е Валентин Светозарев, получил най-високото отличие за култура на Санкт Петербург за създаването на музейната част в къщата-музей на Достоевски – там, където руският класик пише „Братя Карамазови“.
Автор на музиката в спектакъла е македонският композитор Горан Трайкоски, написал музиката и към номинирания за „Оскар“ филм на Милчо Манчевски „Преди дъжда“.
Билети за премиерното представление на „Братя Карамазови“ вече няма. Следващите възможности да гледате спектакъла са 11 и 17 май и 9 и 22 юни.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..