Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една загадка на 3000 години

Храмът-кладенец в с. Гърло
Снимка: Венета Николова

Една загадка на повече от 3000 години - това е храм-кладенецът при село Гърло. Мястото се намира много близо до столицата, в брезнишкия край.  Мистиката, която витае около него, разпалва фантазията на историци и изследователи, но те така и не могат да постигнат единодушие какво е било предназначението му.

Разпространените в мрежата снимки и разкази за мегалитното съоръжение в Гребен планина предизвикват любопитство и откривателска тръпка сред пътешественици и хора с приключенски дух. Една от тях е блогърът Венета Николова, разказва повече за храм-кладенеца при село Гърло.

Кладенецът е обозначен на картите, но е много трудно достижим, защото, за да се стигне до него много дасе правят дълги проучвания. Интересното за този храм-кладенец е, че той е много древен и дори предполагат, че е по-стар от тракийските храмове. Той е много по-примитивен и според различни теории, когато са го открили през 70-те години на XX век, са го датирали много трудно. Според едни учени, храмът е датиран от XII век пр. Хр., други учени смятат, че е още по-древен от ХIV век пр. Хр. Интересното е, че друг такъв храм няма по земите ни. Този градеж нама аналог в България. Открити са само няколко подобни монумента в Палестина, Крим, Гърция и в Сардиния.

Монументът е подземен храм, слизащ до 15 м. под земята. Около 15-20 стъпала отвеждат посетителя в кръгла куполна зала, в центъра на която има един кладенец, а над него има съвършено кръгъл отвор, който е точно над кладенеца.

Предполага се, че това може да е била древна обсерватория или че е използван за календар. Има и хипотеза, че съоръжението е използвано като ревен телескоп, защото се е смятало, че на дъното на кладенеца е имало медно или златно огледало, върху което е рефлектирало небето и може да бъдат наблюдавани звездите. Никоя от тези теории обаче не е потвърдена до момента. Латинското гробище

Истината обаче е, че това е едно много мистично място, казва Николова и обяснява, че минаването през тунела, който води до куполната зала е като преход назад във времето. Блогърката обяснява и една от теориите, според, които храмът-кладенец е създаден от нурагите, които са живели някога в Месопотамия и са наследници на древните шумери. Предполага се, че са дошли по земите ни в търсене на цветни метали като ценния тогава бронз. Смята се, че този народ е стигнал до Сардиния и се е заселил там и това е причината най-много такива храмове да има именно там. 

В село Гърло храмът-кладенец не е единственото мистериозно място, там има и едно много интересно и много старо гробище, за което се твърди, че е на 500 г.. Гробището в момента е една поляна, осеяна със счупени и килнати на една страна кръстове, които са вписани кръстове в окръжност. Някои ги оприличават на тамплиерски гробища, според други гробището е от времето на богомилите, а местните хора го наричат Латинското гробище. 

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристигана посещение в България

На 19 декември генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристигана посещение в България. На учебен полигон „Ново село“ той ще се запознае с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която нашата страна е домакин. В рамките на посещението Марк Рюте ще проведе среща с министъра на отбраната Атанас Запрянов и началника на..

публикувано на 18.12.24 в 17:33

СОС ще разгледа план-сметката по чистотата на Столичната община за 2025 г.

Последно заседание на Столичния общински съвет за тази година предстои през утрешния ден. 86 точки, от които 14 са допълнителни, влизат в дневния ред . И ако повечето са само формално включени, за да бъдат одобрени от общинските съветници и да бъде изпълнена законовата процедура, то някои от включените доклади предполагат противопоставяне на..

публикувано на 18.12.24 в 16:57

Предстои обновяването на педиатричното отделение в МБАЛ Елин Пелин

За петте години откакто съществува инициативата "Светулка“ са реновирани общо десет болнични отделения, последното от които е педиатричното отделение на болницата в Добрич. Днес беше представен поредният проект, чрез който ще бъде извършено цялостно обновяване на детското отделение към УМБАЛ Елин Пелин.  Благодарение на съвместните усилия..

публикувано на 18.12.24 в 16:55

Изплащаме 300 900 лева обезщетения за бавно правосъдие

Допълнителни разходи размер на 300 900 лева по бюджета на Министерството на правосъдието бяха одобрени днес от Министерския съвет. Сумата е предназначена за възстановяване на направените от министерството разходи по изплащане на обезщетения на граждани и юридически лица, пострадали от бавно правосъдие. Това е общият размер на сумата, изплатена за..

публикувано на 18.12.24 в 16:20

София - град изкривява икономическите показатели на целия регион

Заради икономическото състояние на София-град се повишава изкуствено благосъстоянието на целия регион, а това причинява сериозно икономическо изоставане на останалите области, които са на едно от последните места по брутен вътрешен продукт на глава от населението. Деформацията, която се получава при обобщените статистически данни за областите Перник,..

публикувано на 18.12.24 в 15:33

“Бодливи, спящи, анимационни герои“ ни очакват в общ предколеден ъндърграунд концерт

Групите " Анимационерите", "Таралеща" и "Спални места"  ще ни зарадват с голям предколеден ъндърграунд концерт на 19 декември. Повече разказаха музикантите Георги Згуров - Гурко, основател и вокалист на "Анимационерите" и Дани Огнянов от група "Таралеща" . Първи пред публиката ще излязат момчетата от "Спални места", час по-късно ще ги..

публикувано на 18.12.24 в 14:26

"Обичайните заподозрени" и децата от ВГ "Дъга" заснеха видео към песента "Черно-бяло Черно море"

За 13-и път Арт център "Кърнолски" организира и Националния конкурс "Път към славата“. Всяка година в него участват над 2000 млади вокалисти, танцьори, инструменталисти и фолклористи, обясни директорът на Арт центъра Димитър Кърнолски. Конкурсът ще се проведе в Руския културно-информационен център в София. "Всеки уикенд на март..

публикувано на 18.12.24 в 14:14