Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Швейцария пуска 5G днес

5G мрежите - ниско закъснение, голям потенциал и... още малко търпение

Снимка: Георги Петровски

Дигиталната трансформация в обществото през последните години преминава предимно през наземните комуникационни линии. За да се усили и улесни този процес, той трябва да бъде провеждан в същата степен и през безжичната технология, твърдят специалистите. Единствената технология от този тип, която може да предостави същото преживяване на тази дигитална трансформация, е безжичната комуникация от пето поколение, известна повече като 5G. Заедно с това ще бъде разширен спектърът на всички вертикални услуги, които могат да бъдат от полза за бизнеса.

У нас за 5G комуникации се говори отдавна, моментът за практическото им използване обаче все още не е настъпил. Няколко са факторите за това - регулация, честотен ресурс, инвестиционни изисквания и др. Плановете на основните телекомуникационни оператори за въвеждане на новия стандарт обаче са налице, а основните играчи на пазара на оборудване са готови с конкретни предложения. Един от тези производителите представи в София своите хардуерни и софтуерни решения, сред които изграждане на опорни и довеждащи мрежи, крайни устройства, нови антенни решения и софтуер за управление. В кой сектор може да проличи най-остро нуждата от 5G, прогнозира представителят на компанията Марин Тинчев:

Компании, които се занимават със смарт хоум решения, могат да изграждат своите приложения с новата платформа, която е готова за тях. Това ще бъдат компаниите от екосистемата, които са малки и много гъвкави, които ще открият в един момент ползите и възможностите на тези технологии и ще започнат да ги прилагат навсякъде.

В повечето случай навлизането на новите технологии е съпроводено от различни притеснения за тяхното вредно въздействие. Изключение не прави и 5G. По-рано този месец властите в Брюксел дори не допуснаха провеждане на тестове именно поради опасния от вредни излъчвания. Александър Маринов, мениджър "Продукти, услуги и решения" посочи, че има погрешно схващане, че броят на базовите станции ще бъде увеличен с навлизането на 5G технологиите. Тестовете показват, че в една и съща точка в градска среда при тях се получава по-добро ниво на сигнала, спрямо съществуващите вече технологии.

Освен предимствата за бизнес решенията и постоянните ежедневни комуникации, една от най-важните характеристики на 5G мрежите се очаква да бъде малкото време на закъснение - жизненоважен елемент за една от разработките на бъдещето - автономните автомобили. И може би не толкова жизненоважен, но достатъчно ценен фактор в света на геймърите.

Известни са първите резултати на реално действащи 5G мрежи в Южна Корея, Китай, а от днес (17 април) телекомуникационната компания "Ериксон", производител на оборудване, пусна и първата си търговска 5G мрежа заедно с швейцарския оператор "Суиском". Мрежата е разположена в 54 града в Швейцария. В плановете на един от българските телекоми е да предлага тази технология в по-ограничен мащаб още догодина.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00