Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За силата на вярата и пътя на душата

За празниците , вярата, християнските и общочовешки ценности и тяхното място в живота ни говорим тази седмица в предаването "Радиоприемница". Велики четвъртък е четвъртият ден от Страстната седмица - денят, когато се е провела Тайната вечера и когато боядисваме Великденските яйца.

Този Велики четвъртък 200 деца боядисаха яйцата, които ще бъдат занесени до социалната кухня в храм “Св. Кирил и Методий”. Това е част от съвместна инициатива на омбудсмана Мая Манолова, заедно със Софийската света митрополия, каза Велина Тонева - учител по религия в Неделното училище в кв. “Младост”.

Мястотото и ролята на вярата е в сърцата и живота на всеки човек и всяко семейство. През последните години българинът е изключително натоварен. Ежедневието го притиска и за него празника се изразява в трапезата, но това е едно естествено продължение на Светата Литургия, която се отслужва тогава, казва Велина Тонева. По думите ѝ не случайно тайнството Причастие е основано именно на трапеза, защото там е мястото, където всички хора ще бъдат едно. Мястото на вярата е в праксиса, в живота на всяко семейство.

Именно в тези забързани времена вярата дава устои, върху които човек може стъпи, първо, когато възпитава себе си и след това, когато възпитава децата си. Аз съм радетел на спазването на традициите, защото моята вяра не кореспондира с религиозното ми знание и образование, казва пътешественикът Юлия Попчева. Според нея за вярата трябва да се говори достъпно, защото ни позволява да спрем и да се вгледаме в себе си. Вярата е важна, когато е осмислена и позната.
Поклонничеството тръгва от децата, а от тях стига до родителите. Много често местата, които сме посетили от училище с децата, след това те водят родителите си. Поклонничеството е нещо, което се прави с дух и истина, категорична е Попчева.

В неделното училище Велина Тонева залага на различни методи, за да предаде на децата по достъпен начин християнските ценности. Използват иновативни методики като библиодрама, Монтесори педагогика, Валдорф педагогика. Основно оставям децата да ме заведат там, където те искат да стигнат, казва тя и допълва, че всяко нещо в неделното училище се прави с някаква кауза. В началото на учебната година, например помагат на социално слаби деца с пособия за училище. Около Рождество Христово е друга кауза - правят подаръци на деца на затворници.

Преди две години пък започва друга кампания, която продължава целогодишно - събират всякакви иконични изображения от кутии за бои за яйца, брошури и др. и с изображенията правят колажи и картички, които след това продават или подаряват на онкоболни деца. Каузата продължава вече трета година, като за това време са дарили над 10 хил. лв. за болни деца.

Юлия Попчева, която е по професия етнолог, обучава деца от неделното училище на народни танци и разказа, че децата там си помагат едно на друго. Като пътешественик, Попчева разказа, че досега не е пътувала с дете, въпреки че на Камино Де Сантяго (Пътя към Сантяго де Компостела) има много пътуващи деца. Поклонението изисква да се откъснеш от битовизма, да се откъснеш от ежедневния лукс и удобства. Онова, което се случва, е че оставаш да живееш единствено с раницата си. Така по пътя много лесно се разбира, че всъщност се нуждаем от много малко неща като вещи.

Велина Тонева разказа, че в България също има установени поклоннически пътувания. Те са два поклоннически пътя, тясно свързани с почитта към св. Йоан Рилски. Единият път тръгва на 1 август от София (от храма “Св. София”) - казва се Пътят на Св. Йоан Рилски Чудотворец и за шест дни се стига до Рилската света обител, където пристигат на 6 август, когато се чества Преображение Господне и пътят приключва с литургия. Това поклонническо пътуване се извършва вече от 10 години. От тази година вече има и служба на Седемте Рилски езера, където се служи специално за поклонниците.
Тази година ще има и друго поклонническо пътуване, което се отличава от другите - „Светият път – 550 г. от пренасяне мощите на св. Йоан Рилски от Търново в Рила“, което е едномесечно поклонническо пътешествие.

Чуйте целия разговор в звуковия файл

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03