Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Два манастира до София, които да посетим през почивните дни

Снимка: http://www.svetogorie.com
Пролетните празници са една чудесна възможност да комбинираме разходката сред природата с духовното съзерцание, като същевременно обогатим представите си за света около нас.

Затова репортерът ни Красимир Мартинов и травъл блогърът Венета Николова ни разказаха за две интересни места в близост до София. За да ги посетим, са ни достатъчни само няколко часа. Едното от тях е в района на град Брезник, а другото - в близост до Годеч.

Гигинският манастир от няколко години е добре познат както на поклонниците, така и на обикновените туристи. Популярността му нарасна значително, след като в него се засели настоящият му игумен Никанор. Отново в Брезнишко, но в друга посока, е далеч по-малко известният Билински манастир „Св. Архангел Михаил". Подобно на Църногорския манастир, тази света обител също дълги години е била безстопанствена, а безценните ѝ стенописи се рушали. В момента обаче се реставрират и общината възнамерява да облагороди района, за да привлича туристи. 

Иконата при входа на Билинския манастир

Вярна на себе си, блогърът Венета Николова, обаче, решава да се отправи натам преди и това свято място да бъде обезличено от, както казва тя - хорска суета и амбиции. 

Преди близо хиляда години край днешното село Билинци били поставени основите на манастир от някой си болярин Милутин. Към 14 век тук вече се разпростирал голям манастирски комплекс, състоящ се от църква, жилищни сгради, стопански постройки и отбранителна кула. За това свидетелстват археологически останки в двора на манастира. В наши дни само църквата е оцеляла, всичко останало е рухнало - разказа ни Венета Николова.

Билинският манастир се намира край село Билинци - на 66 км. от София. След като отминете град Брезник и влезете в с. Билинци, паркирайте колата на края на селото. Манастирът е разположен в живописна местност, на около 25 мин. пеша от най-крайните къщи на Билинци. До него се стига по удобен черен път. Също толкова живописен е и пътят до храма на село Беренде. 

Разположено едва на десетина км. от Годеч, Беренде не се отличава от останалите населени места в района. Но пък притежава безценно богатство - църквата „Св.св. Петър и Павел“. Оказва се, че стенописите там са с 50 години по-стари от тези в Боянската църква, най-ценните от които се датират към 1259 година.

Църквата се намира на около километър от Беренде, близо до брега на р. Нишава, в трудно достъпна, но много живописна местност. Самото село наброява около 22 постоянни жители - все приветливи и услужливи хора, които с удоволствие ще ви упътят. 

Още - чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00