Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти в Световната седмица за заболяването:

Преодолени сърдечни проблеми също водят до сърдечна недостатъчност

Качество на живот се постига и с технологии, и с повече знания за болестта

Снимка: Архив
Сърдечно-съдовите заболявания продължават да са водещи като причина за смъртност.

В Световната седмица на сърдечната недостатъчност, която Европейското кардиологично дружество отбелязва от 6 до 12 май, български кардиолози съобщиха, че у нас над 150 хиляди души са диагностицирани с това заболяване.

Национално представително проучване от април т.г. на консултантска компания „ЕСТАТ“ е показало, че близо 80% от анкетираните са чували за сърдечната недостатъчност, но не са започнати с прогнозата, симптомите и възможностите на пациентите.

Проучването показва още, че 12,8 на сто от всички хора над 60 г. живеят с това състояние.

Според доц. Мария Токмакова - председател на Дружеството на кардиолозите в България, сред причините за по-големия брой диспансеризирани е увеличаване продължителността на живота, както и развитието на кардиологията, намаляване на смъртността от остър миокарден инфаркт и т.н.

Според статистиката у нас от сърдечна недостатъчност страдат 2-2,5% от населението. Експерти твърдят, че като брой и квалификацията специалистите у нас са достатъчно, а достъпността до тях е много по-добра в сравнение с други страни.

Кардиолозите твърдят, че у нас са налични необходимите медикаменти и терапевтични условия в клиниките, а освен това се прилагат и иновативни технологии.

Ние сме едни от лидерите по отношение на пилотни проекти за телемониториране, за предаване на данни онлайн – изтъкна проф. Иво Петров. Това позволява контролиране и коригиране лечението на пациенти, които са отдалечени от здравни центрове.

В Полша това мониториране се покрива от тяхната здравна каса, а у нас дори не е споменато, отбеляза проф. Петров. Той припомни проучване, според което по-рядко се хоспитализират пациентите, които са имало по-продължителна първа хоспитализация. В този смисъл телемедицината и смарт устройствата, предаващи данни, могат да послужат по аналогичен начин. Това има и финансово изражение, но държавата трябва да изработи политика, насочена към тези цели.

Сърдечната недостатъчност може да е следствие на други преживени сърдечни проблеми. Сред симптомите са лесна уморяемост, сърцебиене, задух, загуба на апетит, бързо покачване на теглото без промяна на хранителния режим, кашлица и други, но това са признаци, характерни и за други болести. Затова специалистите препоръчват при колебание човек да отиде на преглед, дори само да се отхвърли съмнението.

Доц. Токмакова акцентира, че ако за прилагате на високи технологии са необходими време и средства, то много по-лесно е да се повиши информираността и обучението на пациенти, а резултатите ще бъдат също доста удовлетворителни.

Световната седмица на сърдечната недостатъчност продължава до неделя. Във връзка с нея ще бъде проведена кампания сред пациентите в 13 български града.

Чуйте повече по темата в репортажа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54