Двата основни корпуса в нея са предоставени за участие от наследниците на художника и от ХГ „Димитър Добрович“ в Сливен. Съорганизатор е семейство Димитър Добреви. Куратор е доц. д-р Ружа Маринска.
В панорамата на българското изкуство на XX век Добри Добрев има свое място. В битовата картина, портрета и пейзажа той е създал десетки творби, белязани с високо качество и личен почерк. Изложбата по случай 120-годишнината от неговото рождение има за цел да представи най-значителното в неговото творчество, ситуирайки го в контекста и на фона на процесите в българското и европейското изкуство от епохата.
Добри Добрев е роден на 21 декември 1898 г. в Сливен. През 1925 г. завършва с отличие и почетна грамота специалност „Живопис“ Художествената академия в Прага.
Работи в областта на живописта и рисунката, в жанровете: портрет, пейзаж, битова и фигурална композиция. Любима тема са пазарите и пейзажите от родния му град.
Негови картини са собственост на Националните галерии в София, Прага и Братислава, Градските художествени галерии в Сливен, София, Пловдив, Велико Търново, Пазарджик, Монтана, Плевен, Казанлък, Видин, Смолян, Етнографският, Военно-историческият, Литературният и други музеи и галерии в София и страната, Градските галерии в Пилзен, Бърно и Храдец Кралове, както и редица частни колекции в България, Чехия, Словакия, САЩ, Испания, Япония.
Още за изложбата - чуйте от доц. д-р Ружа Маринска.
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..
Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..
Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..