С проверки през 2017 и 2018 г. Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) вече установи, че у нас има такъв, но сега взимането на пробите ще се извърши по единна методология, изготвена от Генералната дирекция „Съвместен изследователски център“ на Европейската комисия.
От 1 януари 2020 г. ще влезе в сила Европейска директива за състава на хранителните стоки в страните членки и всяка от тях трябва да я транспонира към националното си законодателство. Едва след това ще могат да бъдат налагани санкции към производителите и предлагащите ги хранителни вериги.
Анализът на проверките на БАБХ през последните 2 години показва, че по отношение на безопасността на храните и етикетирането им, не са установени нарушения. Но взетите проби от стоките показва и друго – че продукти от един и същи бранд са били с различен състав и цена, каза Любомир Кулински, директор на Дирекция „ Безопасност на храните“ в Агенцията. Фрапиращ е бил случаят с адаптирано мляко за малки деца, където калцият, калият и фосфорът са били с два пъти по-малко съдържание от същия продукт в Европа.
Въпреки установените нарушения, до санкции не се стига, тъй като тогава липсва единна нормативна рамка, която да определя двойния стандарт на хранителните стоки като нелоялна търговска практика.
През 2019 г. такова законодателството също няма, но с промяна в Директивата за нелоялните практики и приемането на Директивата за състава на хранителните стоки, се правят стъпки към елиминирането на проблема, допълни председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов.
От юни, КЗП, съвместно с БАБХ, Министерството на икономиката, потребителски организации и научни институти, започват да взимат проби от седем продуктови групи стоки - спиртни напитки (които не са изследвани при предишните проверки на БАБХ), макаронени изделия, млечни продукти, сладкиши, зехтин, подправки и консерви, в които се включва бебешко пюре с броколи. Пробите ще бъдат взети от две от търговските вериги, които имат покритие на територията на Португалия (Лисабон), Испания (Барселона), Германия (Мюнхен), Гърция (Солун), Унгария (Будапеща) и България (София, Пловдив, Варна, Бургас и Русе). Тестовете ще бъдат извършени в акредитирани лаборатории в България по методологията на Генералната дирекция „Съвместен изследователски център“ на ЕК. най-вероятно през есента ще бъдат оповестени и резултатите от това проучване.
Чуйте още по темата.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..