С проверки през 2017 и 2018 г. Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) вече установи, че у нас има такъв, но сега взимането на пробите ще се извърши по единна методология, изготвена от Генералната дирекция „Съвместен изследователски център“ на Европейската комисия.
От 1 януари 2020 г. ще влезе в сила Европейска директива за състава на хранителните стоки в страните членки и всяка от тях трябва да я транспонира към националното си законодателство. Едва след това ще могат да бъдат налагани санкции към производителите и предлагащите ги хранителни вериги.
Анализът на проверките на БАБХ през последните 2 години показва, че по отношение на безопасността на храните и етикетирането им, не са установени нарушения. Но взетите проби от стоките показва и друго – че продукти от един и същи бранд са били с различен състав и цена, каза Любомир Кулински, директор на Дирекция „ Безопасност на храните“ в Агенцията. Фрапиращ е бил случаят с адаптирано мляко за малки деца, където калцият, калият и фосфорът са били с два пъти по-малко съдържание от същия продукт в Европа.
Въпреки установените нарушения, до санкции не се стига, тъй като тогава липсва единна нормативна рамка, която да определя двойния стандарт на хранителните стоки като нелоялна търговска практика.
През 2019 г. такова законодателството също няма, но с промяна в Директивата за нелоялните практики и приемането на Директивата за състава на хранителните стоки, се правят стъпки към елиминирането на проблема, допълни председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов.
От юни, КЗП, съвместно с БАБХ, Министерството на икономиката, потребителски организации и научни институти, започват да взимат проби от седем продуктови групи стоки - спиртни напитки (които не са изследвани при предишните проверки на БАБХ), макаронени изделия, млечни продукти, сладкиши, зехтин, подправки и консерви, в които се включва бебешко пюре с броколи. Пробите ще бъдат взети от две от търговските вериги, които имат покритие на територията на Португалия (Лисабон), Испания (Барселона), Германия (Мюнхен), Гърция (Солун), Унгария (Будапеща) и България (София, Пловдив, Варна, Бургас и Русе). Тестовете ще бъдат извършени в акредитирани лаборатории в България по методологията на Генералната дирекция „Съвместен изследователски център“ на ЕК. най-вероятно през есента ще бъдат оповестени и резултатите от това проучване.
Чуйте още по темата.
Последната седмица преди Коледа в София започва с два концерта на един от най-фееричните ансамбли в Европа - „Виена Шьонбрун Оркестра“. Тяхното музикално пътешествия из България започна от Пловдив на 10 декември и премина през няколко големи града, за да стигне до столицата. Концертите са в зала „България“, като поради големия интерес те са два в..
Ангел Джоргов, Кмет на Самоков за ски сезона, който се открива днес, за коледните украси и програми и всичко градско: "Открихме сезона на Мальовица, има сняг - не толкова, колкото ни се иска. Надяваме се, че природата ще е с нас. Мальовица е много красив семеен курорт. За Боровец продължаваме с безплатни карти за записаните деца в ски и..
Цветелина Николова е преподавател в ПТГ "Никола Вапцаров" и координатор на Иновационния лагер, който се прави от години. Той е за целия регион. Провежда се подобно на Junior Achievement, България. Идеята на тази глобална инициатива е да вдъхнови младите хора да изследват потенциала си и да се развиват чрез иновации, въображение и творческа мисъл, да..
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”. Благодарение на техните усилия и на съмишлениците им можем да посетим единствения Музей на киселото..
С урбаниста Здравко Петров говорим за улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните. На нея е една от най-интересните църкви е недалечната от Сточна гара "Св.Параскева". Навлизайки в карето на арх.Лазар Парашкеванов,..
Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк. Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но за времето си акробатът е бил и един от големите световни Дон Жуани. И също като първоизточника на..
Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..