Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалисти и пациентски организации в кампания

"СТОП на астмата" можем да кажем с повече информираност

Близо 340 млн. души по света са болни от астма, всеки ден от заболяването умират около 1000 души.
В България почти половината от страдащите от астма не са диагностицирани, стана ясно по време на откриването на Национална пациентска кампания „Белодробно здраве във всички политики". Събитието под надслов "СТОП на астмата" се проведе по инициатива на Клиниката по алергология на Александровска болница, Асоциацията на българите, боледуващи от астма, Дружествата по белодробни болести и по алергология, а поводът бе Световният ден на астмата - 7 май.

С кампанията специалисти и пациентски организации обединяват усилия с цел подобряване на информираността за астмата.
Сред основните фактори за развитието ѝ са респираторните вируси, замърсеният  въздух, тютюнопушенето и някои медикаменти. По-често от астма страдат родени чрез секцио деца и тези, които са приемали антибиотици в първата година от живота си, каза доц. Мария Стаевска, началник на Клиниката по алергология в Александровска болница.

Въпреки явните симптоми, често диагностиката се бави с години, защото задухът и кашлицата се диагностицират като бронхит и се лекуват с антибиотик, посочи специалистът.

Често първата изява на бронхиалната астма е по време на вирусна инфекция. Самата болест плаши. Много пациенти отричат, че имат астма и твърдят, че боледуват от бронхит.

В България с астма са диагностицирани едва половината от страдащите от заболяването. 45 процента от болните пък нямат добър контрол над болестта. Използването на инхалаторен медикамент може да маскира астмата, като всъщност възпалението не се контролира, а това може да постави пациентите в риск от животозастрашаващи пристъпи, посочи доц. Владимир Ходжев, председател на Българското дружество по белодробни болести. За да се избегнат страничните ефекти от кортикостероидите, при тежките случаи се назначава съвременна биологична терапия.

Основната цел на пациентската кампания е подобряване на информираността за възможностите за контрол над заболяването. Тя ще обхване столицата и големите градове в страната и ще продължи до Световния ден на спирометрията - 25 септември. Зад инициативата застана многократният световен шампион по плуване Петър Стойчев.

В рамките на кампанията в двора на Александровска болница бяха засадени дръвчета в подкрепа на опазването на чистотата на въздуха, като важен фактори за превенцията на астмата и алергиите. А от 20-ти до 23-ти май в Клиниката по алергология от 13 до 15 ч. специалисти ще правят безплатно спирометрия на желаещите пациенти.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Кюстендил

Неприетият държавен бюджет бави закупуването на ЯМР за кюстендилската болница

Неприетият държавен бюджет бави закупуването и доставянето на ядрено-магнитен резонанс за кюстендилската болница, въпреки че процедурите по доставката са финализирани, съобщи управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Доставянето на скъпата апаратура, финансирана от здравното министерство, трябваше да стане по Нова година. От..

публикувано на 07.02.25 в 10:34

Ще бъде ли създадено общинско предприятие "Софийски улици"?

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 07.02.25 в 09:41

Над по-голямата част от страната времето ще бъде предимно слънчево

Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето, съобщиха от НИМХ. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен източен, в Източна България северен вятър. Максималните температури..

публикувано на 07.02.25 в 07:35

Форум, 06.02.25: Докога Демократична България ще има нужда от Продължаваме промяната

В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..

публикувано на 06.02.25 в 18:15
Константин Илиевски

На 7 февруари Радиооркестърът представя "Любов и драми"

Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..

публикувано на 06.02.25 в 17:48
Сградата на Централната минерална баня

Арх. Станислав Константинов: Важно е бъдещето на Цeнтралната минерална баня

По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..

публикувано на 06.02.25 в 16:55
Разбитите тротоари са предизвикателство за всички

Зачестяват делата срещу Столичната община заради неподдържаната градска среда

И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..

публикувано на 06.02.25 в 16:20