Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студенти за евроизборите: Трябва да разберем, че сме повече от една структура - ние сме семейство

Изборите за членове на Европейския парламент вече приключиха, окончателните резултатите са ясни почти навсякъде в Eвросъюза, и все по-ярко започва да се поставя въпросът каква политика ще прокарват бъдещите ни представители в Европа. По темата, в студиото на Радио София, разсъждаваха студенти в специалност "Европеистика" на СУ "Св.Климент Охридски".

Според Александра Ваковска, на тези избори не би трябвало да има печеливши и губещи. Защото: "печеливши са гражданите, които са излезли и са гласували, и които правят промяната". Александра очаква в бъдещия Eвропарламент да има по-добро сътрудничество между представителите на отделните политически фракции, за да може Европа да стане още по-силна и по-демократична. В същото време студентката не смята, че новите евродепутати ще променят досегашните "две скорости" на Европейския съюз. Логиката на нейните разсъждения е в разбирането, че "Европа на две скорости дава време на страните в периферията да достигнат възможностите на тези в ядрото, защото различията между тях няма как да бъдат преодолени изведнъж".

Росица Лилова, също студент по "Европеистика" в СУ "Св. Климент Охридски", каза, че разпрeделението по политически групи в Европейския парламент ще покаже в каква посока ще върви Европа оттук-нататък.

- С пускането на бюлетината, вие какво послание оставихте в мислите и действията си?

Александра Ваковска: "Аз оставих призив за Еворпа на младите, Европа на можещите, Европа на демократите".

Росица Лилова: "Аз пък оставих посланието за една Европа, която не обръща гръб на постиженията, направени досега, не се връща, а върви напред и продължава да се развива обединена и силна в интерес на своите граждани".  

- Кои са по-важните постижения на стария европарламент, какво трябва да довърши новият и - какви трябва да са приоритетите?

Александра Ваковска: "Постиженията на ЕП са много, но едно от най-големите, може би, е в областта на околната среда, с приетата директива за депонирането на отпадъците, взето на 30 май 2018 г. Според мен, в страните в периферията на ЕС тази директива по-трудно се налага, но с времето и това ще стане. Друго постижение е, че в присъединителния процес всяка държава приема общата законодателна рамка на ЕС".  

Росица Лилова: "Двойният стандарт при храните е едно от добрите решения на предходния Европейски парламент. Сега трябва да се продължи работата по т.нар. пакет "Мобилност", в който и България се припозна. Новите ни евродепутати трябва да довършат своята мисия за защита на интереса на българските превозвачи. Друго предложение, което трябва да се гласува, е за европейската армия".

Александра Ваковска: "Всъщност, едно от постиженията на миналия парламент е гласуването да се отделят средства в европейския бюджет за армия. Досега таково нещо не беше правено. Отделянето на средства е стъпка към създаването на обща европейска армия, добро начало към по-добра защита на европейския континент. Въпросът, който, може би, стои пред новия ЕП, се състои и в това как да разберем по-добре Европейския съюз, как да не го приемаме само като източник на парични фондове, а повече като дух, култура, изкуство. Смятам за важно да приемем приемем, че ние сме нещо повече от една структура, ние сме едно семейство".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15
Георги Проданов

Георги Проданов: Политическите партии все повече се откъсват от действителността

Политическите партии все повече се откъсват от действителността. Така обобщи пред Радио София събитията от изминалата седмица политологът и преподавател в НБУ Георги Проданов. „Имам предвид концентрирането върху не толкова политика, а математика, ако щете – колко депутати са необходими, за да мине едно правителство на малцинството, колко..

публикувано на 05.07.24 в 15:47

С над 30% се увеличават разходите на НОИ за болнични

Разходите на Националния осигурителен институт за болнични се увеличават с малко над 30%, съобщиха от Института. Причината е нарастване с 15 на сто на броя на боледувалите, както и увеличаване на доходите на осигурените. През първото тримесечие на тази година изплатените суми по болнични листове нарастват с близо 70 млн. лева спрямо същия..

публикувано на 05.07.24 в 13:25

Дигиталният маркетинг и инфлуенсърството

Етиен Янев е дигитален маркетолог с над 12-годишен опит, включващ работа със стартъпи и B2B компании. Преподава в основната програма на Softuni Digital, както и в най-големия студентски кампус за предприемачество в света - RANEPA International. Автор е на обучителната Facebook общност - Дигитален маркетинг за предприемачи. Част е и от Асоциацията..

публикувано на 05.07.24 в 13:05

Да напишеш есе

Книга с особено подходящо заглавие за обществено-политическата действителност, макар и по предмета си на изследване да е рязко отдалечена от нея, вече може да бъде намерена на книжния пазар. Сборникът "Вслушвания" на писателя, литературен критик и журналист Митко Новков съдържа няколко културологични и литературоведски есета продукт на..

публикувано на 05.07.24 в 12:25

"Безцветните зелени идеи яростно спят" казва със своята изложба Наталия Йорданова

Наталия Йорданова (1991) е интердисциплинарна визуална художничка, родена в София и базирана в Амстердам. Като част от постоянно развиващото се търсене на възможни светове и широкото използване на спекулация, артистичната практика на Наталия е проекция за бъдещето, субективен синтез и материално предложение за това, което определя настоящия..

публикувано на 05.07.24 в 12:10