Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страница 13

Дневникът на една софиянка: Боже, моля те, направи ме инфлуенсър!!!

Този вопъл сигурно отправят милиони момичета и момчета навсякъде по света всяка вечер. Най-вероятно се случва и на хора от различни възрасти. Някак си така да се подредят звездите, че да придобият инфлуенсърското звание веднага и завинаги. Тази въпросна известност и влияние изглеждат доста по-достъпни за „обикновените хора“ в социалните мрежи. Ако се снимаш, отправяш послания и си постоянен в това, вече стоиш на крачка от хилядите харесвания и масово одобрение и внимание. 

Дотук добре. Като се замислим и преди, и сега е имало хора, които са известни, защото са известни. И те са давали всичко от себе си, за да получат звездния статут. Участвали са в риалити формати, търсили са правилните известни партньори, събличали са се, обличали са се по странен начин, само и само да се влеят в информационния поток. 

Да влезем в детайл обаче, що е то инфлуенсър и какво прави той/тя, за да бъдат следвани от хиляди последователи. Започнахте да четете една идея по-внимателно, нали?

Е, сега, ако знаехме универсалната форма на инста успеха, Дневникът и аз покрай него, щяхме да бъдем мега инфлуенсъри и да тънем в разкош. За да не ви разочаровам напълно, че съвсем сте си загубили времето в четене досега, ще извадя напред два типа инфлуенсъри, като при втория ще бъда една идея по-описателна. Уточнявам два типа, защото има много и различни хора, които са придобили популярност. Аз лично следвам такива чисти таланти в лицето на някои влогъри, които са ми оправяли милион пъти настроението с невъобразимо доброто си съдържание, че ще съм им фенка до гроб. Локално и глобално. Такъв пример за мен е Кейси Нейстат, благодарение на чийто всекидневен влог и изумителен визуален подход съм се забавлявала и съм опознавала Ню Йорк. 

А когато става дума за известни хора, успешни в професиите си: певци, актьори, тв водещи, модели, които така или иначе трупат фен база, е напълно възможно, това да се пренесе и в социалните им мрежи, и съответно да бъдат и там лидери на мнение. Ако им се отдава, разбира се. Намерят правилния тон на общуване и владеят публиките с представеното съдържание, защото резонно могат и брутално да се излагат.

По-интересно е, когато човек разработи сам социалния си профил и стъпил на тази база, стане интересен за повече хора. Избере точния визуален код, формулира посланията и таргетира успешно. Разбира се, винаги може да бъде русо, слабо момиче, с големи очи, което пуска снимки с хаштагове  #секси, #блонди, #бомба. И аз лично го адмирирам, разнообразието на видовете крепи световния баланс.

Докато всъщност светът на рекламата се е втренчил в инстакуинс и разчита на тях, защото именно те продават най-добре. Чайове са отслабване от слаби момичета, уреди, които много ви трябват в ежедневието: пулверизатор, йонизатор, електрожен, козметика – всякаква за всичко, магическа най-вече… и така схванахте посоката. 

Трябва да отбележим, че тези хора се трудят усърдно. В смисъл снимат се по цял ден, мислят и/или копират послания отвсякъде. Ако са достатъчно умни, имат хора, които да им проверяват правописа и хода на мисълта. 

Знаете, че в Дневника често си разказваме истории, ето ви една такава:

Разговор между инфлунсърки, които след като часове наред сториха, тоест пускаха кратки видеа в инстагарам, които седят 24 часа, и това трябва да се прави всекидневно, защото иначе те няма, (само)снимаха се, накрая едната въздъхна на другата:

- Ох, а пък моят ме моли тази година наистина да си починем…

Другата се включва рязко: 

- Е, да, де, нали ще ходите на Сейшелите?!?

- Да, но той не иска да се снимаме там постоянно, нито него, нито мен… Просто да си седим така. Представяш ли си каква скука?

Аз също обичам да (се) снимам, приятели. Още от малка е така. Спомням си как в 7-и клас с една приятелка, направихме римейк на всички снимка на Спайс гърлс, на които бяхме попаднали, на всяка една от тях, и наподобявайки техните оутфити, дадохме начало на един ужасно дълъг снимачен ден. После изкарахме снимките на хартия и си направихме албумче, което прелиствахме в захлас, като пропускаме набързо снимките, на които сме заспали, размазани и прочие…

Това са напълно нормални неща. Но когато близък човек ти сподели, че иска да си почине от подобен тип поведение, със сигурност трябва да се замислиш докъде си стигнал и за какво…

Първо се развива някаква ексхибиционистична зависимост, от която никой от обкръжението не е длъжен да става част. Второ, с визуална култура и правилните филтри и програми за обработка всеки може да изглежда феноменално за Инста, повтарям всеки, а на живо да го подминават като малка гара.

Трето, няма как да си инфлуенсър цял живот, защото резонно ще бъдеш избутан от другите желаещи на поточната линия. Това е бърза индустрия.

И накрая, в този измислен и подреден от вас свят, е възможно да загубите две от най-важните неща, свързвани с неподправеното щастие, да сте спонтанни и да изживявате момента.

Дали си струва?



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35