От 2014 г. разработва трилогия от т.нар. имерсивни (от лат.: потапящи) инсталации „Eternia”, вдъхновена от концепцията на Спиноза за „вечност“. След “Bright” и “Pure”, „Вечен“ е последната ѝ част. Артистът я описва като колективен ритуал, който поражда ситуация на повишена интимност и интензитет на усещанията.
"Вечен" няма нищо общо с безсмъртието. Не искам да давам уроци на някого, да почвам да обяснявам какво е „Вечен“. Аз съм сготвил една много приятна гозба за утре и вдругиден (07 юни, 08 юни – бел. ред.) и ако някой иска да види какво е моята вечност, как аз я виждам и усещам, да заповяда.
Тръгваме от сцената на Филиала, на всеки 10 мин. се влиза от 14:00 до 19:00 часа, а хората влизат по двама.
За този експеримент Бакалов обясни, че се случва след почти 30 години работа с различни артисти, със самия аз, който търся някакви нови, интересни форми, които съвремието налага по някакъв начин, защото изкуството започва вече да се намира в едно пространство, където виртуалното е много навлязло в ежедневието на младите. Не може живото изкуство да остане на същото стъпало. Аз мисля, че по някакъв начин ние също трябва да еволюираме, да отидем към една публика, която по начало не би дошла на нашите спектакли. Тази трилогия е една покана към всички хора, към тези, които нямат навика да гледат нещо по-съвременно и са по-класически настроени.
Зрителите няма да са пасивни, няма да са на един стол и да гледат едни други хора, които са пред тях и правят някакви неща. При мен публиката е наистина въвлечена в самото действие. Те стават по някакъв начин основните изпълнители на цялото действия. По този начин емпатията, която се поражда при всеки спектакъл между зрителя и изпълнителя, този път става обща. Ние сме всичките в една и съща ситуация. Няма го това разделение, тази невидима бариера между сцената и залата.
Има един човешки, личен контакт, който е в основата на цялата трилогия. Тя е фокусирана върху това какво е да си човек днес, какви са ценностите, които ни движат, желанията, които събуждаме в другите и те събуждат в нас. Тази ситуация, която аз съм приготвил, е специално направена така, че изведнъж да открием някакви нови неща, които не сме подозирали или да си спомним неща, които са били в миналото, в детството, едни честоти, които малко сме позабравили.
Целия разговор - чуйте в звуковия файл.Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..