Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Открита изложба разказва за проф. Елисавета Карамихайлова в Mish Mash Fest

И в миналото жените са били активни и са променяли България

През почивните дни, които ни предстоят Mish Mash Fest - Summer Edition отново ще събере на едно място произведенията на различни български творци и дизайнери. През първия от двата дни на фестивала ще бъде открита и изложба, озаглавена “Будителките”.

В неделя на 9 юни от 16.00 ч. ще се проведе тематична беседа, която има за цел да възроди спомените за 15 бележити българки. Беседата ще проведе Елица Павлович, която е част от проекта “Момичетата от града”.

Избраните участнички в нашия проект “Жените” са само в периода на царска България, т.е. между Освобождението и 1944 г. Избрахме ги сред много други жени, за които сме писали. Те представляват различни сфери на живота - някои от тях са били работещи жени, други са били общественички, има представителки на литературата, модата. Целта е да покажем, че жените са били активни и са променяли България, обясни Павлович. Снимка

Някои от избраните жени в проекта са били известни като Мара Белчева, други са останали непознати за хората и целта е именно да се чуе за тях и да се разбере приносът им. Такава е проф. Елисавета Карамихайлова, която е първата жена - хабилитиран преподавател в Софийския университет. Тя е първият ядрен физик и основава тази специалност и я преподава в университета.  

Проф. Карамихайлова прави много изследвания за радиоактивност на почвата и водите в България. Там, където вижда проблеми (такива по онова време има край Бухово) се опитва да помогне, но неуспешно. Заради това, че е родена във Виена, проф. Карамихайлова е възприемана от новата власт след 1944 г. като неблагонадеждна и това спира всичките ѝ опити да се развива - забранено ѝ е да участва в научни конференции, забранено ѝ е да пътува и дори да води кореспонденция с чужбина.

Проф. Карамихайлова е работила с основателите на ядрената физика като наука - изкарва четири години в лабораторията на лорд. Ръдърфорд, а след 1944 г. всичко това е преустановено. Заради невъзможността да прави нови открития, тя се фокусира върху студентите си, на които предава всичките си знания.
Чуйте цялата история в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Самоков е изпълнила голяма част от строителната си програма

Община Самоков е изпълнила голяма част от строителната си програма. Работи се основно в две направления. Едното от тях е по съществуващите договори за текущ ремонт в населените места, а другото е в централна градска част. Какви ремонти по инфраструктурата бяха изпълнени през летния сезон, какви ремонти текат в момента. Как върви подготовката на..

публикувано на 16.09.24 в 18:22
Сградите на Европарламента в Брюксел.

Какво е икономическото бъдеще на Европа

По-координирана индустриална политика, по-бързи решения и масивни инвестиции трябва да следва ЕС, ако иска да поддържа икономическото темпо на своите съперници Съединените щати и Китай, смята бившият председател на Европейската централна банка и бивш премиер на Италия Марио Драги в доклада си изготвен по искане от Европейската комисия, който е..

публикувано на 16.09.24 в 16:55
Mostly Harmless -

Софийската група Mostly Harmless с дебютен албум - "Накъде?"

Mostly Harmless са група, която можем да причислим към по-младите имена на българската музикална сцена. Новият им албум озаглавен " Накъде?" излезе в края на август и съдържа 9 оригинални парчета. Дебютният албум на групата е поредна стъпка в творческото и развитие от създаването й през 2015 година. В "Накъде?" се усеща вдъхновението от..

публикувано на 16.09.24 в 16:31

БНБ затяга критериите на банките при отпускането на кредити

От 1 октомври БНБ затяга критериите за банките при отпускането на жилищни кредити. Сред новите условия са месечната вноска да е максимум 50% от дохода за периода, минимум 15% самоучастие, покриване от банката на до 85% от стойността на имота, максимален срок по договора за кредит – 30 години. Тези правила ще важат за кредитите изтеглени  след 1..

публикувано на 16.09.24 в 15:20
Д-р Надежда Тодоровска

Концерт за София организират в НМА "Проф. Панчо Владигеров"

В предаването "Радиокафе" разговаряме с д-р Надежда Тодоровска от фондация "Венцислав Янков" за личността на големия български пианист и предстоящия концерт за София, който ще се състои на 18 септември. Какво е най-важно хората да знаят за личността на Венцислав Янков? "Той беше космополитен човек и според днешните измерения – мега..

публикувано на 16.09.24 в 14:49
Личи си, че Мирослава Мерекьова обича София

Трима Мерекьови подреждат 75 творби в изложба с акцент за София

Време е почитателите на изобразителното изкуство да се запознаят и добре да запомнят фамилията Мерекьови. Трима творци с тази фамилия дават възможност това да стане по най-подходящия и приятен начин – с изложба. Тя находчиво е озаглавена „ТриМа“ и се открива на 17 септември от 19:00 ч. в галерията на ул. „Оборище“ 5. А триМата са..

публикувано на 16.09.24 в 14:25
Снимка: Vivacom Art Hall Oborishte 5

Изложбата "Ключът е любовта: Отвъд видимото“ акцентира върху пътната безопасност

На  16 септември от 18:30 ч. в галерия на "Оборище" 5  ще бъде открита благотворителната изложба с творби на Ани и Явор  "Ключът е любовта: Отвъд видимото“ .  Това е втората изложба, създадена да продължи наследството на Анна-Мария Малчева и Явор Стоянов, чийто живот беше отнет на 8 май 2023 г., при пътен инцидент,  докато пресичаха пешеходна..

публикувано на 16.09.24 в 14:05