С нея разговаряхме за духа на фестивала, изненадващите изяви и актьорското майсторство, което достига до най-дълбоките кътчета на душата.
Само който не е присъствал и не е бил, не знае какво е. Фестивалът е нещо, което трябва да се усети, заради което е нужно присъствие. Фестивалната атмосфера не е константна величина, тя не може да се повтаря, тя зависи от присъствието на творците, които участват в програмата, на гостите, на избора на публиката – всичко това организира атмосферата, разбира се.
Цветана Манева обясни, че фестивал не се прави лесно, а най-голямата трудност е финансирането.
Въобще, хубавите неща при нас страдат от това, че не им се гласува такова доверие, че да им бъдат поверени повече средства или поне това, което заслужават.
Аз мисля, че Международният театрален фестивал "Варненско лято" и „Световен театър в София“ заслужават вече да имат по-стабилно, по-постоянно финансиране.
Тазгодишното издание се отличава с това, че е много разнообразно. Има много изненади. Има чужди спектакли и български, които създават едно впечатление, че напускат стереотипите, които хората имат, когато влязат на театър.
Има такива изяви, които са на предела на човешките възможности, сподели Цветана Манева.
Целия разговор на Катя Василева с Цветана Манева - чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..