Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на Фонд научни изследвания проф. Николай Лазаров:

ФНИ повишава от 20 на 30 хиляди лв. проектните средства за млади учени

Българските изследователи имат принос към науката, която не е (само) българска, акцентира носителят на награда „Питагор“ в областта на здравето и медицинските науки

Проф. Николай Лазаров
Снимка: Луиза Лазарова
Срещаме ви с проф. Николай Лазаров, който през 2019 година е отличен като утвърден учен с награда „Питагор“ в областта на здравето и медицинските науки. Професионалният му път започва в началото на 80 години. След като завършва висше медицинско образование в Медицинска академия - София, е поканен като асистент по анатомия в новосъздадения тогава Висш медицински институт в Стара Загора, където постъпва като асистент. През следващите 25 години извървява пътя от асистент до доцент и професор. В момента е професор по анатомия и клетъчна невробиология, ръководител на Катедрата по анатомия, хистология и ембриология към Медицински университет - София и асоцииран професор в Института по невробиология към БАН.

„Искрата на познанието към науката беше запалена у мен още в ранните ми години като асистент от моите учители. През годините моите ученици не позволиха на тази искра да угасне. Тези хора винаги са били до мен в професионалния ми път, учехме се взаимно как да преодоляваме трудностите и да реализираме постижения със световно признание. Наградата „Питагор“ е безспорно голямо признание за моята изследователска дейност, но и отличие за всички, които бяха до мен през тези дълги години.“

„Питагор“ е най-високото отличие за научно-изследователска дейност в страната. Нейният носител проф. Николай Лазаров е също така председател на изпълнителния съвет на Фонд научни изследвания. Задачата на фонда е да финансира на конкурентен, конкурсен принцип научно-изследователски проекти за фондаментални научни изследвания, научна периодика и др.

„В последните години финансирането на научно-изследователската дейност е на добро ниво, но разбира се, ние бихме искали учените в България да получават повече средства от националния бюджет, които ще ни позволят да осигурим финансиране на нови проекти и да обявим различни конкурсни сесии.“

През последните години Фонд научни изследвания сключва меморандум за сътрудничество с Япония, предстои да се подпишат споразумения с Китай и САЩ. Фондът провежда конкурси за двустранни научни сътрудничества с водещи страни в научно-изследователската дейност като Русия, Индия, Австрия, Франция.
В бъдеще учените се надяват, че ще популяризират резултатите от българските научни изследвания пред света все повече.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54