Към историята и традициите на прабългарите води следващата среща в Радиоприемница с батир багаинът от Прабългарската школа за оцеляване "Бага-тур" Горан Гънчев и Радостина Гънчева - начело на амазонската група в школата.
„Бага-тур“ организират спектакли, лагери, обучения и семинари, които пренасят всички участници във времената на Средновековна България, а до летните лагери и укрепленията имат достъп всички деца и възрастни, които са готови да се обучат и да спазват йерархията.
Иначе Горан Гънчев е зооинженер по професия, изключително екстремен. Снима в наши и чужди рискови терени документални кадри в лов на диви животни. И тъй като от малък е обучен на всевъзможни бойни изкуства и владее до перфектност каскадите и джигитовката - няма проблеми с полета от височини, с агресията на диви зверове из саваната на Африка и по върховете на Хималаите, на „ти” е с тръпката от адреналина, който предлагат непроходими планини, бурни морета, реки и езера. Можем да го видим и в немалко български филми.
Догодина школата ни прави 20 години. За това време дейността ни се разрасна. Децата, с които започнахме тренировки – с коне и старобългарски оръжия, те пораснаха и водят свои деца. Групата на „Бага-тур“ е над 50 души – не крие радостта си Горан Гънчев. – Може би ние даваме това, които липсва или е дефицитно в съвременния технологичен свят.
Багатурите често са канени по събори на открито, близо до природата. Спектакълът им е представян и в чужбина.
През лятото се организират и едноседмични лагери за деца.
Жените в Средновековна България също имат своето място на база своите качества. Най-екстремната дама сред багатурите е Радостина Гънчева - отличен каскадьор, една от малкото жени в България, занимаващи се с волтижировка, т.е. правене на акробатични номера върху кон. Двамата с Горан Гънчев са съпрузи.
В плен на заниманията на майка си и баща си са и двете им дъщери - Рая (12 г.) и Елица (9). И двете тренират в детските групи на „Бага-Тур“.
Добрата физическа форма се постига и поддържа с тренировки и със сърце – усмихва се Радостина Гънчева. – Нужна е любов, упоритост, постоянство. При нас искаме да покажем, че човешките възможности зависят и от целите, които си поставяме.
Радостина и другите жени в „Бага-Тур“ умеят да стрелят с лък, да боравят с бич, участват и на състезания.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..