Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лятото в планината на една софийска ръка разстояние

Витоша е най-посещаваната защитена територия в България
Снимка: БГНЕС
Човекът близо до природата - това е линията, която ще следваме в днешното предаване “Радиоприемница”. В предаването днес ще говорим за туристическите места, които можем да посетим, и пътеките, които водят до тайните на планината, която е защитена територия и това предполага хармония между нас и околната среда.

Витоша е не само на столичани, но близостта до София предполага по-голям брой туристи от столицата. Много чужденци имат интерес към природния парк, казва инж. Юлия Михайлова от дирекция Природен парк “Витоша”. От друга страна близостта на планината до двумилионната столица предполага огромен брой посетители и Витоша е най-посещаваната защитена територия в страната (с 3.5 млн. посетители годишно). Планината всъщност е най-старият природен парк на Балканите.

Отпадъците в последните години намаляват. Чистотата на планината зависи от възпитанието на посетителите, защото по пътеките, за разлика от хотелите и почивните станции, кошчета няма и всеки трябва да отнесе отпадъците си със себе си. Културата на посетителите се забелязва, че е променена в положителна посока, отбелязва Михайлова. С отпадъците в планината се справят, чрез доброволци. През летния сезон е важно да се спазват противопожарните мерки.

На Витоша се намира и детският екостационар “Бели брези”, изграден в едноименната местност. Той е създаден по европроект “Опазване на традиционните строителни техники, използвани в България”. Стационарът отвори врати през 2012 г. Беше обявен за сграда на годината за 2013 г. в секцията “Зелена архитектура”, защото е много красива. Изградена е само с естествени материали - камък, глина и дърво и доби голяма популярност поради това, че има организирани посещения и заради близостта до столицата, коментира инж. Галя Хаджиева от дирекция Природен парк “Витоша”. В екостационара децата се запознават с работата на лесовъдите, изучават различни дървета и горските обитатели.

В природния парк има и два музея - на мечката и совата, изградени през 2004 г. Музеят на мечката се намира преди Дендрариума и е построен на мястото на съществувал в миналото пътен кантон. Музеят на совата първоначално се е намирал в местността Ветровала, но тя не е много посещавана през лятото и са го преместили в близост до екостационар “Бели брези”. В момента обаче музеят е затворен и експозицията му е преместена в детския екостационар. Двата музея са много посещавани. Започват работа от 1 юни и са отворени до 30 септември, всеки почивен ден от 10.00 до 16.00 ч.
Планината и основните туристически обекти, разположени там, са достъпни за хора с увреждания чрез двата лифта, има и автобусни линии - 66, 63, както и зелени линии за пешеходци и за велосипедисти.

От дирекцията на Природен парк “Витоша” са изпълнили три европроекта по ОП ”Околна среда”, коментира инж. Хаджиева. От миналата година се изпълнява и проект за възстановяване и поддържане на приоритетни местообитания и видове на територията на ПП “Витоша”. Основните дейности по проекта са три.

Първата дейност е подобряване на природозащитното състояние на торфищните комплекси - на Витоша има  два резервата Бистришко и Торфено бранище. На Торфено бранище се съхранява най-значителният комплекс от високопланински торфища и в него образуването на торф е започнало още преди 1500 г. Днес торфената покривка на места достига 2 метра.

Втората дейност е подобряване на природозащитното състояние на природните местообитания на буковите гори и смесените гори в близост до Боянския водопад, като тук се предвижда изграждане на специална инфраструктура, която да отвежда хората до водопада без да пречат на природата, ще бъдат създадени и кътове за отдих.

Третата дейност е подобряване на състоянието на популацията на няколко вида птици - пернатоногата кукумявка, бухал, орел змияр, скален орел, осояд, черен щъркел и белоопашатия мишелов.
Преди няколко години ПП “Витоша” започна кампания за осиновяване на алеи и различни обекти, разположени в парка. Вече има и 25 осиновителя, които се грижат за инфраструктурата по тези алеи.

Има и голяма дарителска кампания, чиято основна цел е да се осигури достъпна среда в парка по проект “Витоша достъпна за всички”. Към днешна дата има вече реализирани три площадки в местността Игликина поляна.
Тази година ще се проведе и пешеходен поклоннически поход “Светият път”, посветен на 550 г. от връщане на мощите на Св. Йоан Рилски от Велико Търново в Рилския манастир и през последната седмица походът ще премине през ПП “Витоша”.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40