Толкова ми е топло и така не ми се прави нищо, драги мои, че даже малко ми се реве. Но няма да се напъвам! Пък и все още е началото на лятото, тепърва предстои асфалтът да се нагрява, надига и напуква. А моят ентусиазъм рязко да се изравнява с морското равнище.
Между другото най-големите ми кризи съм ги изживявала, когато ми е било горещо и съм се опитвала да мисля. Какъв е изводът, мили приятели, да сведем мисловните процеси в жегите до минимум. Ще кажете – невъзможно. Трябва да се бачка… Гешефтът не спира през лятото. Така е! Няма да споря. Нали сте забелязали обаче как южните народи леко се носят по течението, без резки движения, правят си сиести, късно вечер фиести и за Бога не се пекат между 14.00 и 16.00 часа, защото ще се само сготвят, ако изобщо стигнат до плажа.
Но сега няма да говорим за екскурзии, а когато в такъв хубав, слънчев, мечтан сезон се почувствате зле. Почти всеки около вас е или на морето или знае колко часове, минути, секунди го делят от това да се материализира там. А вие сте объркани, изнервени или нещо не върви като цяло, макар слънцето да свети щастливо.
Наясно сте, че ще копаете, плевите и поливате градината на баба ви в Садово и тази идея ви крепи, защото ще се наядете здраво с розовите домати, които избухват всекидневно там.
Да се върна на „злето“. Та, ако розовите домати не помагат и става все по-тъжно вътре във вас или около вас, или път тревожно, просто се опитайте да изчакате. Не се фокусирайте върху проблема, не се бийте с него, а просто изчакайте.
В този луфт от време ще постигнете успокоение и евентуално рационално обяснение. С всички друго действия ще си нанесете брутални емоционални крошета и най-вероятно нокдаун, след който доста по-трудно ще се изправите.
И защото тук действаме винаги с лични примери, все пак е Дневник, ще ви разкажа една история с мен самата отпреди 5-6 години.
Получавам аз в края на 20-те една абсолютно резонна житейска криза, с началото на лятото, разбира се. И понеже се чувствам зле, решавам да изясня всички проблеми с всички по веригата. Така затъвам в емоционални обяснения, че едвам се измъкнах от това свлачище. Опитайте се да се оставите малко на времето и да се видите отстрани, а не вътре в проблема. Това е бавен процес, отнема много време и се постига в среда на спокойствие.
„Ако ти е зле, изчакай“, аз лично го чух това от любима влогърка, и наистина се вслушах в това послание.
Хаосът иска да влезеш в него и да му се отдадеш, да се провокира страх, отчаяние и чувство за малоценност. Също така не го оценявайте със задължително негативен знак, защото точно той би могъл да провокира реда.
Нека си спомним и Теорията на хаоса, която гласи, че именно той е в основата на развитието.
Попътен вятър, хаосмейкъри!
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..