Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бина Харалампиева

Подготовката за "Театър пред театъра" ще ни държи "на нокти" до последния момент

Бина Харалампиева
Снимка: БГНЕС

Две постановки на Бина Харалампиева ще бъдат представени след броени дни по време на инициативата "Театър пред театъра" - Ромул Велики на Малък градски театър "Зад канала" и "Лисичета" на "Народния театър Иван Вазов".

Обожавам спектакъла "Ромул Велики", много обичам работата си върху него и актьорите, които играят, много се радвам на онова, което успя да постигне в една световна роля Герасим Георгиев - Геро, сподели режисьорът пред Радио София. Не само младите, но и вече познати на широката публика Весела Бабинова, Влади Зомбори, Бойко Кръстанов, Василена Атанасова, но и перфектното присъствие на театралната сцена на Иван Лечев с китарата си впечатляват в тази постановка.

Бина Харалампиева определи като огромно изпитание изнасянето на двете постановки на открита сцена пред Народния театър, като "предизвикателство, което ще ни държи на нокти до последния момент, до срещата с публиката":

Мисля, че "Ромул Велики", което е по-пищно представление, по-освободено по отношение на пространството, ще бъде пренесено без никакво притеснение на една по-голяма сцена и пред по-широка аудитория. За "Лисичета" ще имаме по-голямо изпитание. Но ние направихме нашия опит да пренесем камерното ни представление на два-три пъти на големи сцени и се оказа, че огромният потенциал на самата постановка успява да напълни с енергия и по-големи пространство. Надяваме се всичко да е прекрасно.

По отношение на "Ромул Велики" може да бъде отбелязано, че световната история може да бъде разчетена много лесно и в българските нрави. Дори често зрителите казват, че тази пиеса е писана за българската политическа действителност. "Лисичета" пък разказва вечната история за постоянния стремеж към успеха и високата цена, която плаща човекът за мечтите си, ако те са неразумни или излизат извън човешките закони.

Уеб редактор: Георги Петровски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35