Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театърът като добре сработена машина

Предаването “Радиоприемница” отново е в Народния театър “Иван Вазов”, където тече трескава подготовка за третото издание на “Театър пред театъра”, което ще се проведе от 2 до 11 юли на откритата сцена, която ще бъде издигната в края на месеца.
Началото на 2 юли ще даде Малък градски театър “Зад канала” с “Ромул Велики” от Фридрих Дюренмат, с режисьор е Бина Харалампиева. В постановката участват Весела Бабинова и Владимир Зомбори.

Смятам, че сме късметлии, хората, които сме част от трупата на Малък градски театър “Зад канала”, казва актрисата Весела Бабинова, но веднага продължава с цитат на актьора Тодор Колев, който казва, че няма късмет при твореца, така се случва, че колкото работиш, колкото усилия влагаш, толкова след това ти се дава. Късметът, според Бабинова е в това, че режисьорите избират драматургични текстове, чиито думи актьорите мечтаят да изричат.

Това, според Владимир Зомбори, е защото всичко е една добре сработена машина. Хора, които имат вкус и които не се притесняват да поддържат високо професионално ниво и да поемат рискове, защото много от заглавията, които правим са на сериозни провокативни теми.

Смяната на сцената с тази на “Театър пред театъра”, според Весела Бабинова, ще бъде приятно, защото тогава ще са поставени в условия, извън комфортната си зона. Не сме на сцената, която познаваме и ще е като ново представление и по-скоро ще бъде провокация, с която, смятам, че ще се справим.

Темата на спектакъла, който е писан преди много години, е доста актуална и звучи съвременно, защото става дума за политическа сатира. Актрисата разказа, че след премиерата са се чувствали несигурни, но след това много бързо се е “задвижил моторът”. Това е представление, което на по-голяма сцена, по -добре се получава, смята Владимир Зомбори.

В спектакъла се включва и музикантът Иван Лечев, чиято съпруга Жени Александрова Лечева също е част от трупата на театъра, въпреки че не участва в това представление.
В момента в театъра текат репетициите за спектакъла “Един семеен живот” от Ингмар Бергман, с режисьор Крис Шарков, чиято премиера ще бъде чак през октомври, а до дни започват репетиции на ново представление с режисьор Надя Асенова, в което ще участват Герасим Георгиев - Геро, Малин Кръстев, Василена Атанасова и Христина Караиванова.

Владимир Зомбори подготвя за следващото лято филмов проект с режисьор Мартин Макариев. Във филма Зомбори ще си партнира със Захари Бахаров и Александър Сано. Филмът разказва за софийския затвор през 70-те години.

Весела Бабинова в края на лятото ще се включи в детски филм, с режисьор Петринел Гочев, а сценарият е негов и на съпругата му Гергана Змийчарова. И двамата актьори споделят, че за тях е благодат да работят с различни актьори (работили са с Бина Харалампиева, Явор Гърдев, Теди Москов, Мариус Куркински). Това е като да минаваш през различни школи като мастър класове на най-големите български режисьори, казва актьорът.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира стипендиантската програма "Готови за успех" за 2025-2026 учебна година

И през новата учебна 2025-2026 година програмата "Готови за успех" на фондация BCause ще подкрепя отлични ученици и студенти, загубили единия или двамата си родители или израснали в специализирана институция. Програмата е отворена за кандидатстване до 10 октомври 2025 г., а резултатите ще бъдат обявени на 31 октомври 2025 г. Пред..

публикувано на 04.09.25 в 17:44

"Gaudeamus igitur" ще запеят скоро студентите в страната, а какво ги очаква?

На прага на новата академична година обръщаме поглед към университетите. Някои от тях стартират своята обучителна програма в средата на септември, други пък в началото на октомври. " Дни преди началото ние се върнахме от нашето най-голямо събитие за студенти и докторанти на територията на България. 650 човека бяхме събрали в Китен, където имахме..

публикувано на 04.09.25 в 17:12

При какви условия е приложим моделът за 4-часова работна седмица у нас?

Министерството на труда в Гърция представи за обществено обсъждане законопроект, който предвижда 10-часов работен ден четири дни в седмицата.  Експериментален модел на 4-дневна работна седмица наскоро бе въведен в Полша. Целта е по-голяма гъвкавост и по-добър баланс между работа и личен живот. Може ли мярката да се въведе и у нас, има ли..

публикувано на 04.09.25 в 16:43

Провеждат извънреден инструктаж на ватманите след тежкия инцидент с трамвай по линия 22

За последните две години пътно-транспортните произшествия с превозни средства на Столичния електротранспорт са между 400 и 500 годишно. Около 90 от тях обаче са по вина на водача, съобщи изп.-директор на транспортното дружество Евгени Ганчев по време на извънредното заседание на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет...

публикувано на 04.09.25 в 15:03

Столичното метро с удължено работно време заради мача България - Испания

Метрото в столицата ще работи до по-късно тази вечер. Причината е футболната среща в София, която е от квалификации за Мондиала през 2026 г. между националните отбори по футбол на България и Испания.  Последната мотриса на метрото ще пътува 30 минути след полунощ.  Мачът ще се играе на Националния стадион и започва в 21:45 часа. 

публикувано на 04.09.25 в 14:12

Започна 36-ото издание на Дните на японската култура у нас

За 36-и пореден път, българската публика ще има възможност да се потопи в богатството на японските традиции и съвременно изкуство. Събитията ще се проведат от 1 септември до 30 ноември в 7 български градаре. Сред тях за първи път е включен град Враца, с общо 23 прояви, в рамките на тазгодишното издание на Дните на японската култура . Повече..

публикувано на 04.09.25 в 14:05

За доброто развитие на бранша е нужно всеки извършващ ремонт да има фирма

Националната агенция за приходите наблюдава хиляди майстори, извършващи домашни ремонти, дали отчитат коректно приходите си. Според НАП, майсторите, извършващи домашни ремонти, са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна/кредитна карта, ваучер и др. Анализ на риска от укриване на..

публикувано на 04.09.25 в 12:18