Освен данни, за деня на бежанеца в София, има организирано събитие. Това е интерактивна фотоизложба под мотото "Самоличност". Тя се открива от 18.30 часа в галерия "Ракурси" по инициатива на Агенцията на ООН за бежанците. Експозицията представя 10 истории на хора, търсещи закрила у нас, идващи от Сирия, Ирак, Иран, Афганистан, Сомалия. Фокусът е върху всичко онова, което изгражда тези хора като личности. Това са техните мечти, амбиции и професии.
През 2018 г. броят на бежанците със статут е достигнал 25.9 милиона в световен мащаб, което е с 500 000 повече отколкото през 2017 година. През 2018 г. най-голям брой нови молби за закрила са подадени от граждани на Венецуела - 341 800.
През 2018 г. всеки втори бежанец е бил дете, много от тях са били непридружени и без своите семейства.За бежанците най-доброто решение е да се върнат у дома доброволно, в безопасност и с достойнство. Други решения включват интеграция в приемащата общност или презаселване в трета страна. Въпреки това, през 2018 г. само 92 400 бежанци са били презаселени, което е по-малко от 7% от броя на чакащите. Около 593 800 бежанци са успели да се завърнат у дома, а 62 600 са били натурализирани.
Агенцията на ООН за бежанците държи и на самоличността на търсещите закрила. На това те да проявят своята индивидуалност, дори и в родина зад граница. Ето защо стремежът се превръща и в интерактивна изложба, която се открива тази вечер в галерия “Ракурси” в София.
Езикът, който се използва по отношение на бежанците и мигрантите често води до разногласия и разделение. Въпреки това сме свидетели и на примери на щедрост и солидарност, особено от общности, които са приели голям брой бежанци. Отчитаме също така и включването нови действащи лица, като представители на частния бизнес и отделни хора, което е в тясна връзка с Глобалния пакт за бежанците, заявява Върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди.
Чуйте повече за изложбата от Борислав Грозданов от агенцията в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...