Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Кирилов: Да усетиш промяната в едно дете е мотивът, който ме вдъхновява

Всяка година повече от 1000 деца биват изоставени от родителите си, повечето от които още в родилното отделение. Тяхното детство започва в социален дом или разделени от родителите си, обгрижвани от чужди хора. За да бъде променена тази действителност, усилия полагат десетки социални работници, психолози и специалисти. Освен каузата, ги обединява и фондация „За нашите деца“, където те откриват подкрепа. От 2011 година живота си на децата посвещава и Кирил Кирилов. Той е от онези, които намират решение на всеки проблем.

През 1992 г. в България току що са започнали крехки демократичните промени. Българчетата, лишени от родителски грижи, растат в социални домове, а обществените нагласи към самотните родители продължават да са силно критични. В България властва разбирането, че държавата може да бъде добър родител. И че оставянето на деца в домове за сираци е за доброто на децата. В същото време на Острова, британската организация “Християнски детски фонд на Великобритания” е силно загрижена за смазващата бедност, в която живеят милиони българи. Хиляди българчета растат в глад и нищета в социалните домове. "Християнският детски фонд на Великобритания" започва хуманитарна програма в България, като подпомага бедни семейства и социални домове с основни хранителни продукти и с дарения. Така започва историята на британската подкрепа  в грижата за децата у нас. Така започва дейността на фондация „За нашите деца“ у нас. Днес дейността им е поддържана от хора като Кирил, който с отдаденост посреща и решава тежки житейски ситуации.

От 2003 до 2008 година повече от 380 деца не попадат в дом, а близо 400 деца и техните родители получават емоционална подкрепа и помощ в справянето с трудностите на ежедневието, благодарение на програма за семейна подкрепа на “ВсякоДете”, реализирана в София, Пловдив, Русе и Монтана.

Кирил КириловЗа да бъде едно семейство цяло и щастливо са необходими стабилна ценностна система и много компромиси. За жалост, обаче, в страната ни има не малко разпадащи се семейства или такива с проблеми. В тези ситуации най-потърпевши са децата. Травмите, които те получават, намират отражение в живота им занапред. В такъв момент като спасителен пояс за тях в живота им се появяват Кирил Кирилов и неговите колеги от фондация „За нашите деца“, които преобръщат ежедневието на страдащите и го-правят по-поносимо, та дори и щастливо.

Социалните работници са като художници, оцветяващи с фин размах сивите детски души. Заселват в тях вяра и надежда, че един ден спокойствието ще възтържествува. А в замяна получават най-ценното - признателност и благодарност за подадената ръка.

Емоцията е голяма, когато правиш нещо от сърце. Кирил Кирилов е помогнал на десетки деца да повярват в себе си. Най-хубавото е, че го прави с пламък, който заразява всички покрай него:

Работата дава много динамика, много добра емоция. И когато видиш благодарността в очите на едно дете, да усетиш промяната, която е има в едно дете и неговото семейство, е мотивът, който ме кара всеки ден да влизам с усмивка в Центъра, да посрещам ежедневните предизвикателства, да се срещам с хората. Емпатията, която струи към тях, доброто отношение. В крайна сметка социалната работа е призвание.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиян Александров с Шанън Гейе

Кристиян Александров – от Акага до Ванкувър и (на 9 август) в Банско

Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..

публикувано на 20.07.25 в 19:11

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02