Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Женският пазар - от тържище до съвременно пространство

Снимка: БТА

Тази седмица в предаването “Радиоприемница” ще говорим за традиционните пространства за търговия, срещи, а защо не и за култура - пазарите в София. Фокусът ще бъде върху това как се стопанисват и как се осъвременяват.

“Женски пазар” е едно емблематично място в София. Това е най-стария пазар с над 140 -годишна документирана история досега. Освен това той ес намира в историческото сърце на София и повечето от социалните и историческите процеси са се случвали точно там - между “Сливница”, “Клементина” (дн. бул. “Ал. Стамболийски”), Градската градина и бул. “Хр. Ботев", коментира Драгомир Димитров - изпълнителен директор на пазари “Възраждане”.

Пазарът се намира в най-старите столични квартали, най-старата архитектура на града, които са интересни за всички чужденци, които посещават столицата.
Има много ясна визия за развитието на Женския пазар, но не само като търговска, но и като градска територия. Пазарите са подложени са конкуренция от веригите и другите големи търговски мрежи и ако не бъдат модернизирани, ще западнат. Затова модернизирането на тези пространства като градска среда са важни.

Определени иновативни подходи биха развили този тип градски пространства това означава развитие на специфичното. Пример за това е изграждането на колонки за зареждане на електромобили - типичен белег на модерната градска среда. Изработено е и приложение за смартфон, което се сваля чрез QR код и потребителите получават карта с бърза логистика как да се стигне до пазара и достъп до Facebook - страницата и уеб страницата на пазара, откъдето пък могат да се информират за всички събития, които предстоят. Може да се направи и виртуална разходка на пазара.

Около 60 хил. души минават през това пазарно пространство, без да се гарантира, че са клиенти на пазара, което още веднъж показва, че това е предимно градска територия, освен търговско пространство.
Тече и преобразяване на имиджа, който е имал Женски пазар в миналото. Това става и с много фестивали и събития, които успешно налагат нова градска култура и ново място, което пазарът заслужено заема.

Другият известен и интересен софийски пазар е “Димитър Петков”. Този пазар е един изключително добре управляван пазар, който е балансиран по отношение на производители, търговци, производители на млечни и месни продукти, хлебари и пр. Има изключително добър баланс в търговския спектър на пазара, нещо което задоволява изискванията и очакванията на хората от квартала.  

Акцентът на тези пазари е върху малките производители, които предлагат продукцията си там - от фермерите до малките мандри и колбасарници. Веригите имат друг тип насоченост. Столичните пазари в скоро време ще предлагат и организирани поръчки на селскостопански продукти до домовете и офисите на хората, защото младите, тези, които най-вече държат на качеството на храната, нямат достатъчно време, за да посещават пазара и през сайт могат да правят поръчки, като пазарът гарантира, че продуктите са от български ферми, с които работи. От февруари се работи по формирането на тази платформа и се очаква да бъде пусната в действие.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00