Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дунав – реката, която ни свързва

Снимка: pixabay.com
Днес в Букурещ се открива Осмото издание на Дунавския форум, най-мащабното събитие на годината, посветено на реката, която със своите 2860 километра дължина свързва 14 държави (от които 9 членки на ЕС) и е ключова за 112 милиона души (иначе казано, за една пета от населението на Европейския съюз). 

По традиция (макар и сравнително нова), когато държавата, поела ротационното председателство на Съвета на ЕС, е и „от дунавските“, тя става председател на Дунавската стратегия и домакин на Дунавския форум. Така през 2016 г. това е Словакия, а през 2017 – Унгария, тъй като тогавашните ротационни председатели са недунавските Малта и Естония, а миналата година – нашата страна, която предаде щафетата на Румъния. 

Над 800 експерти, представители на европейски институции, на регионални министерства, на местни управи на дунавските градове, на неправителствени организации, свързани и загрижени за Дунава, вече са в румънската столица. Мястото на провеждане е ясно – като всички големи форуми в Румъния, и този ще се случи в коридорите и залите на втората най-голяма административна сграда в света, а именно Двореца на парламента.  

Мотото тази година е Да изградим заедно просперитета на Дунавския регион. Темите във фокус са свързаността, регионалната мобилност, конкурентоспособността, както и върху всички елементи, които водят към по-доброто интегриране на Дунавската стратегия в бъдещите общоевропейски програми и политики. 
Именно политиката за сближаване е изключително важна в случая, тъй като по Дунава се намират някои от най-богатите (като Бавария и Баден-Вюртенберг в Германия) и същевременно някои от най-бедните региони в ЕС (тук ярък пример е България, за съжаление).

Всяко едно от основните направления на Стратегията за Дунавския регион са, разбира се, от голяма важност за България – и възстановяването на биоразнообразието на реката в цялото му богатство, и опазването и подобряването на качеството на водата, и подобряването на регионалната мобилност и транспортните връзки (като "Дунав мост" 2, например), и подкрепата за културата и туризма в целия Дунавски регион, и инвестициите в хората и техните умения, необходими за развитието на региона.

Сериозно е българското участие в Дунавския форум в Букурещ – като започнем от двамата заместник-министри - Любен Кънчев от  Министерството на туризма и Деница Николова от Министерството на регионалното развитие, която ще говори в специалния панел за интеграцията на Дунавската стратегия в бъдещата кохезионна политика на ЕС, и стигнем до Костадин Костадинов, който е съветник на министъра на образованието по темите, свързани с иновациите, който ще бъде един от участниците в панела, свързан с повишаването на конкурентоспособността в региона чрез инструментите, които предлага Стратегията на ЕС за Дунавския регион.

Разбира се, официалното откриване е за домакините в лицето на премиера на Румъния Виорика Дънчила и еврокомисар Корина Крецу, чийто ресор е регионалната политика. Между другото, именно на Румъния се пада най-голям дял от басейна на река Дунав – впечатляващите 29 процента.

И на финала - още няколко важни факта за реката, която си мислим, че познаваме добре. Но дали знаем, например, че в поречието на Дунава се намира най-голямата колония на пеликани извън Африка?! 2500 двойки пеликани идват да гнездят всяка година в делтата на реката. 

За щастие, в България се реализират все повече проекти, свързани с опазването и развитието на Дунава – от такива, свързани с обичаите и традициите като „Хлябът ни свързва“, за който неотдавна ви разказахме по Радио София, през такива, свързани с доброволци, които с каяци обикалят и чистят реката от отпадъци, до проекти по една от важните програми, свързани с младите хора и Дунава – "Empowering Young People-Connecting Europe". 

Но има много още какво да бъде направено – и по отношение на трафика на товари, и по отношение на круизния туризъм, и за опазването на впечатляващото биоразнообразие, което крие Дунава – реката, която на практика прави това, към което се стремят всички европейски политики, а именно – свързва хората.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10