197 от зданията са паметниците на културата и районната община полага усилия да убеди техните собственици да ги поддържа в добро състояние.
Преди два дни при строеж на ул. „Софроний Врачански“ бе срутена съседна сграда, построена през далечната 1910 година. Хубавото е, че подкопаната и съборила се стена е от необитаема част от постройка (не е паметник на културата) и пострадали хора няма.
Казусът е типичен пример за авария по време на строителство, обясни пред Радио София кметът на район „Възраждане“ Савина Савова. И допълни, че по разпореждане на ДНСК обектът е спрян.
Наскоро пред собственици и представители на етажна собственост на сгради паметници на културата кметът на района и главният архитект на София арх.Здравко Здравков са представили Програмата на Столичната община за опазване паметниците на културата. Тя е разработена от експерти и общински съветници и дава възможност собствениците на такива сгради да кандидатстват пред Столичната община за проект, по който да се възстанови. Едва при наличие на проект може да се търси финансиране.
Наистина много от старите постройки са в недобро състояние, призна Савова. Една от причините за по-трудното поддържане на паметниците на културата е, че често пъти собствениците са много, дори десетки.
На срещите със собственици на такива сгради се дават разяснения, указания и предписания с цел те да бъдат да бъдат безопасни, сигурни и да бъдат възстановени така, че да показват на града това, което носят като културна, историческа и архитектурна стойност.
След 2015 г., когато е подписан Меморандум за сътрудничество между кметовете на София и на 3-ти арондисман на Париж – историческия централен квартал „Маре”, за район „Възраждане“ настъпва нов етап. С помощта на общински програми („Европа“ и „Култура“) е обменен опит с френски специалисти.
От тях българите са приели съвета по всеки случай да се работи конкретно със собствениците, както и да се съобразяват проектите не само като самостоятелна сграда, но и с околното пространство, независимо дали е публично или частна собственост.
В репортажа чуйте повече по темата.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - Бойко Борисов заяви, че "с облекчение" оттегля кандидатурата си за премиер - Възможно ли е правителство с равноотдалечен..
Вече 12 години фондация "За нашите деца" осъществява кампанията "Тази Коледа чудесата правите Вие". В нея могат да се включат компании, корпоративни екипи и бизнеси чрез продукти с кауза. До 22 декември екип на фондацията ще бъде и на Sofia Christmas Fest, където на специален щанд могат да бъдат закупени коледни изненади с благотворителна цел,..
Десетото юбилейно издание на "Базар на професиите", организирано от Българската мрежа на глобалния договор на ООН ще срещне деца и младежи с компании и професионалисти от различи сфери. То ще се проведе на 29 и 30 ноември в иновационен Форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк. "Базар на професиите 2024" ще премине под надслов "Твоето бъдеще по твоя..
Приютът за бездомни хора в Перник става целогодишен. Той е с капацитет за 10 лица и освен подслон през зимата, осигурява на настанените в него и топла храна. Центърът за бездомни хора се намира в кв. "Калкас" и досега функционираше само през зимните месеци. Той е създаден през 2020 г., припомни пред Радио София кметът на Перник Станислав..
В предаването “Радиокафе“ художникът Орлин Атанасов разказа за изложбата „Странни мисли по никое време“, която се открива на 27 ноември в джаз клуб в София. "Никое време“ е времето, в което живеем, а “странните мисли“ го съпътстват, изскачат най-различни, изненадващи и мен самият, затова си мисля, че би била любопитна и за зрителите",..