Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристиян, след ДиаЕвро 2019 в Киев:

Диабетът не е граница за мечтите

Сензорите могат много да улеснят живота на диабетиците, но в България още няма вносител на ценните устройства

3
Снимка: Българска асоциация Диабет
Преди броени дни в украинската столица Киев се проведе европейският турнир по футзал ДиаЕвро с участието на отбори, съставени от хора с диабет. Това се прави всяка година през юли, а България участва от 2012 година.
Нашият тим и тази година е сформиран и изпратен от Българската асоциация Диабет и това е в подкрепа на активния начин на живот и практикуването на спорт за подобряване на гликемичния контрол и общото физическо състояние на младите хора с диабет, и не на последно място - за промяна в нагласата на обществото за възможностите и способностите на такива хора.

Мотото на събитието е Не дискриминирайте, същата игра, същите играчи (DiaEuro - Same game, same players – Don't discriminate! / Football championship for people with diabetes).

Кристиян представя България на ДиаЕвро няколко години поредНа турнира се събираме хора от различни страни, с приятелките си, с родители и малки деца, ставаме едно голямо семейство. Сприятеляваме се, обменяме опит. Целта е за пореден път да покажем, че диабетът не е граница за мечтите – казва пред Радио София 29-годишния Кристиян Ангелов, участник в първенството в Киев.

Отборът е от 10 футболисти, разбира се има треньор и лекар. Играят петима на терена в залата, а смените са постоянни, като при хокея. Досега ДиаЕвро се е провеждал в Румъния, Украйна, Унгария, Босна и Херцеговина, Словакия. Принципът е победителят става домакин на следващия турнир.

Българите са от различни градове и не са имали достатъчно време за подготовка, но се надяват на (каквато и да е) подкрепа от съмишленици и спонсори за следващата година. И си търсят други желаещи да се включат в отбора.

На въпрос дали българите с диабет се лекуват по различен начин, отколкото в другите страни, Кристиян признава, че има и по-зле, има и по-добро лечение.

По отношение на инсулините е добре в България – ползват се най-съвременните, напоследък - и с помпите е нормално. Един от големите проблеми у нас е свързан с малкото тест ленти, които се полагат дори за по-малките пациенти. А е много важно да се знае нивото на кръвната захар. При нас тя зависи от всичко – щастие, нещастие, умора…

Така изглеждат сензорът и отчитащото устройствоОт няколко години има сензори, които много улесняват живота на един диабетик. Те измерват захарта през всеки 5 минути. Някои от моделите отчитат стойностите със смартфон и могат да предупреждават, което е особено важно при малки деца. Помпа без сензори дори може да е опасна…

Кристиян също ползва сензори, закупува си от време на време, но са си значителен разход. Един сензор (около 120 лв.) стига за 2 седмици. А и е трудна доставката, засега – само от чужбина.

Пожеланията му са хората с диабет да се обединят и да успеят да убедят фирма производител на сензори за представителство в България, а здравната каса да покрива поне част от цената – първо за децата, а по-късно и за по-възрастните.
Да може диабетиците да живеят по-нормално в България…

В звуковия файл чуйте още по темата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.11.24: Цунгцванг и пат в едно - българските политици знаят как

В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..

публикувано на 25.11.24 в 18:45
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10
Елхата, видяна и снимана от дрон

В Кюстендил грейва иновативна коледна елха

Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..

публикувано на 25.11.24 в 13:16