Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Нали знаеш как е ..." - неудобствата на пола вътре в университета

Снимка: БГНЕС

Студенти от Университетския клуб за равенство на Алма матер представиха доклад за преживяванията  на  различни  студентски групи,  които  се  сблъскват  с  изключване, пренебрежение,  враждебност  или  дискриминация.  Изследването на младите хора идентифицира слаби места в университетската среда и  предлага практики и политики, които могат да ги поправят. Доклъдът е базиран на 13 интервюта с настоящи или съвсем  наскоро завършили студентки. Следвайки феминисткия постулат за пресеченост, отразен и в основните  принципи на Студентско общество за равенство, полът е пресечната точка в изследването.

Сред основните изводи, които са направени: двоен стандарт  за момчета и момичета в академична среда. На множество места в интервютата студентките обобщават, че не виждат разлика между положението на момчетата и момичетата в академичната среда или специфики на своите преживявания. След  което  сами  опровергават  това, разказвайки истории или  давайки  примери  за  проблеми  или  ситуации,  които непропорционално биха засегнали момичетата. Нещо повече, на няколко пъти това става с фразата „знаеш как е...“ , която красноречиво говори колко нормализиран може да бъде един двоен стандарт.

На следващо място, прави впечатление привързаността  на студентките към университета. Те са положително настроени към академичните си преживявания, макар и често критични към системата. В почти всяко интервю има преживявания, размисли или страхове, които недвусмислено говорят  за това, че университетът и съпътстващата го среда продължават да не осигуряват напълно безопасна и справедлива среда на своите студентки.

Студентките, които имат пресеченост с друга група (особено етнически и сексуални малцинства), са имали своя опит с отхвърляне - по-рядко насочено индивидуално спрямо тях, но особено често чрез негативно отношение на колеги или преподаватели към тяхната група като цяло.

Достъпността на студентките с увреждания до всички аспекти на академичния живот е системно ограничена, въпреки че се среща разбиране и  подкрепа  сред  колеги  и  преподаватели.  Въпреки  това, стереотипни  представи  за  студентите  с  увреждания  могат да  бъдат  открити  дори  и  сред  ограничения  ни  кръг от респондентки. Без задължително да се сблъсквали с открит език на омразата или насилие, респондентките чертаят една картина, в която собствената идентичност създава известно напрежение и притеснение, когато е поставена в академична среда.

Политизирането на темата за половата равнопоставеност е неприсъщо за респондентките. По правило не са наясно дали могат да се обърнат към някого
в случай на дискриминация и към кого. Това поставя въпроса за (не)съществуващите политики и инициативи  в тази насока.

Подробен анализ за доклада "Нали знаеш как е..." можете да чуете в интервюто на Добринка Добрева с Доротея Стефанова и Владислав Петков от Студентското общество за равенство при Софийския университет.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15
Георги Проданов

Георги Проданов: Политическите партии все повече се откъсват от действителността

Политическите партии все повече се откъсват от действителността. Така обобщи пред Радио София събитията от изминалата седмица политологът и преподавател в НБУ Георги Проданов. „Имам предвид концентрирането върху не толкова политика, а математика, ако щете – колко депутати са необходими, за да мине едно правителство на малцинството, колко..

публикувано на 05.07.24 в 15:47

С над 30% се увеличават разходите на НОИ за болнични

Разходите на Националния осигурителен институт за болнични се увеличават с малко над 30%, съобщиха от Института. Причината е нарастване с 15 на сто на броя на боледувалите, както и увеличаване на доходите на осигурените. През първото тримесечие на тази година изплатените суми по болнични листове нарастват с близо 70 млн. лева спрямо същия..

публикувано на 05.07.24 в 13:25

Дигиталният маркетинг и инфлуенсърството

Етиен Янев е дигитален маркетолог с над 12-годишен опит, включващ работа със стартъпи и B2B компании. Преподава в основната програма на Softuni Digital, както и в най-големия студентски кампус за предприемачество в света - RANEPA International. Автор е на обучителната Facebook общност - Дигитален маркетинг за предприемачи. Част е и от Асоциацията..

публикувано на 05.07.24 в 13:05

Да напишеш есе

Книга с особено подходящо заглавие за обществено-политическата действителност, макар и по предмета си на изследване да е рязко отдалечена от нея, вече може да бъде намерена на книжния пазар. Сборникът "Вслушвания" на писателя, литературен критик и журналист Митко Новков съдържа няколко културологични и литературоведски есета продукт на..

публикувано на 05.07.24 в 12:25

"Безцветните зелени идеи яростно спят" казва със своята изложба Наталия Йорданова

Наталия Йорданова (1991) е интердисциплинарна визуална художничка, родена в София и базирана в Амстердам. Като част от постоянно развиващото се търсене на възможни светове и широкото използване на спекулация, артистичната практика на Наталия е проекция за бъдещето, субективен синтез и материално предложение за това, което определя настоящия..

публикувано на 05.07.24 в 12:10