Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Долен връща времето назад и дава криле на бъдещето

В „Турагент“ пътуваме до село Долен в Западните Родопи - архитектурно-исторически резерват на около 26 км от Гоце Делчев и на 128 км от областния град Благоевград. Ако сте ходили в Ковачевица или Лещен, архитектурата ще ви напомни за там, но атмосферата тук е сякаш по-различна и автентична, може би защото селото не попада в центъра на повечето туристически маршрути. И пази впечатляващи случки и истории, които днес надничат от фотографиите по стените в местната галерия-бистро на една от автентичните къщи в Долен и копнеят да бъдат разказани.

Село Долен е наследник на старо населено място, намирало се в региона. Смята се, че през 15 век село Букорово, разположено по бреговете на река Караманица се разделя на три, вследствие на засилени набези на османската войска и тогава се основават селищата Долен, Крибул и Долно Дряново. В близките околности могат да бъдат намерени останки от тракийски селища и некрополи, което свидетелства за много по-ранен живот на това място. По време на Възраждането селото е процъфтявало, а местните хора се занимавали с отглеждането на тютюн и добитък, със златарство и кираджийство (превоз на товари). Заради запазените къщи от този период, през 1978 г. заедно с Ковачевица Долен е обявено за архитектурен резерват и става един от общо 11-те архитектурно-исторически резервата в България.

Характерни за къщите в Долен са каменните покриви, издадената част от горния етаж, украсата с дърворезба по таваните в някои от къщите. Каменните им зидове са дебели между 60 и 80 см. Долните етажи са пригодени за животни, а на горните живеели хората.

В селото се намира и една от най-впечатляващите църкви в региона - свети Николай Мирликийски Чудотворец, построена през 1834 г. и довършвана през годините. Камбаната на църквата е отливана в село Горно Броди (днес Като Вронто, Гърция) седем пъти, докато се постигне съвършеният звук, който се чува на осем километра. Към църквата е имало килийно училище, което през 1856 г. се премества в самостоятелна сграда, запазена и до днес. Тесните калдъръмени улички в Долен също пазят вида си отпреди два века. В селото се пазят и много традиции. Няколко от жените в Долен все още изпълняват български народни песни със специфични извивки - т. нар. високо пеене. Пее се на два гласа, защото в миналото на връщане от нивата са се надпявали групи от двата бряга на дерето. Сред интересните забележителности в Долен са също кръстовището „Кавалите”, Николовската чешма и чаршийската улица.

За съжаление това, че Долен е обявен за архитектурен резерват, не помага особено за запазване на типичния архитектурен стил, смятат местните. През последните 20 години обаче се отчита възраждане на интереса към селото, като една част от къщите с над 150-годишна история имат нови собственици. Те пък с огромен мерак и ентусиазъм им вдъхват нов живот, съхранявайки техния дух. Един от тези хора е Михаил Ваклинов, софиянец, който през 1994 г. случайно минава през Долен и остава там.

"Бях доста впечатлен от запазената архитектурата на къщите и целия живот в това село. Затова семейно решихме да си купим къща там. Това се случи през 1997 г. и оттогава насам всяка година се опитваме да правим така, че селото да се запази във вида, в който е, казва Михаил Ваклинов.  - Повлякохме крак и вече не само българи, но и чужденци си купуват къщи с идеята да запазят този дух."

Към днешна дата село Долен е притегателен център и вдъхновяващо място за много хора на изкуството. От 21 до 31 август там ще се проведе 12-ия международен фестивал „Родина на кръстопът“. Арт събитието събира български творци от цял свят и във времето успява да прерасне от пленер за местни художници в региона Банат (Румъния) в международен фюжън арт фестивал.

„Целта ни е през целия летен сезон в село Долен да се случват много събития, които да привличат повече хора тук“, разяснява Михаил Ваклинов.

В Долен се провеждат обучения по традиционно строителство съвместно със сдружение „Мещра“. Организират се и детски лагери. Селото е и снимачна площадка на много български филми като „Капитан Петко Войвода“, „Изпит“, „Вечни времена“.

Още от разговора с Михаил Ваклинов за това магично място, чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Създадоха награда за литературен превод на името на Виктор Пасков

Мари Врина-Николов и Къща за литература и превод – София, в партньорство с Магистърскапрограма "Преводач-редактор“ на Софийския университет, създават наградата за литературен превод "Виктор Пасков“. Целта е да бъдат отличени текстовете, които показват отлично владеене на българския език във всичките му изразни способности. В конкурса могат да..

публикувано на 13.02.25 в 12:26
Прочутият сноубордист Нейт Бозунг

Димо Петков довършва филм за изключителния сноубордист Нейт Бозунг

Спомняме си документалния  филм " Първата обиколка"   на режисьора Димо Петков , който проследява историята на първия български отбор, състезаващ се в престижната немска серия GT4. Воден от чист ентусиазъм и нестихваща страст към автомобилния спорт, екипът се учи в движение и преодолява предизвикателствата по пътя си с ограничени ресурси и..

публикувано на 13.02.25 в 10:40

75 машини почистват снега в София

Заради валежите от сняг в София през нощта са започнали обработки със смеси срещу заледяване на улици и булеварди, по които се движи градският транспорт, мостове и стръмни участъци. Първите обработки са на територията на район “Панчарево“ и на Южната дъга на Околовръстен път. На терен са 75 снегопочистващи машини, а в готовност са 165.  Градският..

публикувано на 13.02.25 в 10:21

Софиянци настояват спешно за опазването на 350-годишната княжевска минерална баня

В 9.30 от гражданска инициатива “Княжевецъ”, експерти и граждани на София, ще връчат на зам.-кмета по туризма Никола Барбутов, постамент с парче от 350-годишната княжевска минерална баня с мотото “Банята си тежи на мястото”. По-рано днес те внесоха и фиш за повишаването статута на банята в "Княжево“ като недвижима културна ценност "от местно..

публикувано на 13.02.25 в 09:17

Дъжд и сняг, с температура в София около 5°

Днес ще се заоблачи и над Източна България, и над по-голямата част от страната ще преобладава облачно време. През първата половина на деня слаб дъжд, примесен със сняг, ще превалява в централните райони на Северна България, съобщиха от НИМХ. В Дунавската равнина ще духа слаб източен вятър, а в източните райони – предимно слаб от юг-югозапад. Максималните..

публикувано на 13.02.25 в 07:35

СОС ще заседава за оптимизиране на част от наземния градския транспорт

Столичният общински съвет ще разгледа на днешното си заседание три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и общинските съветници Борис..

публикувано на 13.02.25 в 06:25
Снимката е илюстративна

Форум, 12.02.25: Вейп и енергийни напитки или защо тийнейджърите избират модата, вместо да са здрави

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха, бяха: - Икономическата комисия в НС прие решение за пълна забрана на..

публикувано на 12.02.25 в 20:07