Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галеристката Катрин Сариева за проекта "Фон: Млади автори от Пловдив"

Пловдив като град на художниците преди и сега - отвъд митовете и клишетата

3
Катрин Сариева
Снимка: Лили Големинова
"Фон: Млади автори от Пловдив" е един интересен проект, който продължава в нашата Европейска столица на културата до края на август. Локациите са три - галериитв SARIEV и Cu29 в Капана и Данчовата къща в Стария град. Артистичните проекти на Мартина Вачева, Мич Брезунек (французин, който обачер живее и твори в Пловдив), Димитър Генчев, Велизар Димчев, Явор Костадинов, Любомир Кръстев, Трифон Ташев, Вълко Чобанов и Димитър Шопов са събрани по идея на Катрин Сариева, с която разговаряме за Пловдив като град на художниците преди и сега. За младите, които поотделно имат признание и тук, и по света, но които до този момент не са се възприемали като общност.

"За Пловдив продължава да битува клишираната представа като за град на художници - представа, която продължава да бъде свързвана с онова поколение на Димитър Киров и Жоро Слона, които са станали шаблонизирани заради бохемския си начин на живот. Прекрасни художници, те създаваха аура преди всичко чрез начина си на живот, прочути са с местата си на обитаване," разказва Катрин Сариева.

С тази експозиция, артистично разпръсната в три галерии, тя иска да покаже, че има едно ново поколение художници в Пловдив, което не принадлежи само на града, а на една много по-широка аудитория, защото творбите им са излагани много и извън България, вклчвани са в престижни колекции. "Те носят други послания - добавя тя,  - живеят като едни съвременни хора, разпръснато, нямат за своя цитадела Стария Пловдив, поведението им не създава митологеми само по себе си като начин на живеене". Всички тези автори са изключително добронамерени един към друг, защото "осъзнават, че за да си силен, трябва да имаш силни около себе си". Разбира се, те делят много по-голяма територия, защото нещата не са затворени като някога. И техният Пловдив е друг - "това е Пловдив на крайните квартали, Пловдив на неартистичните места, Пловдив на едно свободно живеене, Пловдив на смесването между различни прослойки и социални пластове, страшно разнолик", казва Катрин Сариева и добавя, че това дава възможност на тези млади хора да са много по-рефлективни към съвременния начин на живеене, да не се затварят в себе си, а да попиват света и по много интересен начин да го пресъздават.

Така че, ако ще пътувате до Пловдив до края на месеца, струва си да видите този проект, в една от трите споменати галерии. Ще се изненадате, ще бъдете провокирани, ще се замислите, ще се усмихнете...


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44