Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галеристката Катрин Сариева за проекта "Фон: Млади автори от Пловдив"

Пловдив като град на художниците преди и сега - отвъд митовете и клишетата

3
Катрин Сариева
Снимка: Лили Големинова
"Фон: Млади автори от Пловдив" е един интересен проект, който продължава в нашата Европейска столица на културата до края на август. Локациите са три - галериитв SARIEV и Cu29 в Капана и Данчовата къща в Стария град. Артистичните проекти на Мартина Вачева, Мич Брезунек (французин, който обачер живее и твори в Пловдив), Димитър Генчев, Велизар Димчев, Явор Костадинов, Любомир Кръстев, Трифон Ташев, Вълко Чобанов и Димитър Шопов са събрани по идея на Катрин Сариева, с която разговаряме за Пловдив като град на художниците преди и сега. За младите, които поотделно имат признание и тук, и по света, но които до този момент не са се възприемали като общност.

"За Пловдив продължава да битува клишираната представа като за град на художници - представа, която продължава да бъде свързвана с онова поколение на Димитър Киров и Жоро Слона, които са станали шаблонизирани заради бохемския си начин на живот. Прекрасни художници, те създаваха аура преди всичко чрез начина си на живот, прочути са с местата си на обитаване," разказва Катрин Сариева.

С тази експозиция, артистично разпръсната в три галерии, тя иска да покаже, че има едно ново поколение художници в Пловдив, което не принадлежи само на града, а на една много по-широка аудитория, защото творбите им са излагани много и извън България, вклчвани са в престижни колекции. "Те носят други послания - добавя тя,  - живеят като едни съвременни хора, разпръснато, нямат за своя цитадела Стария Пловдив, поведението им не създава митологеми само по себе си като начин на живеене". Всички тези автори са изключително добронамерени един към друг, защото "осъзнават, че за да си силен, трябва да имаш силни около себе си". Разбира се, те делят много по-голяма територия, защото нещата не са затворени като някога. И техният Пловдив е друг - "това е Пловдив на крайните квартали, Пловдив на неартистичните места, Пловдив на едно свободно живеене, Пловдив на смесването между различни прослойки и социални пластове, страшно разнолик", казва Катрин Сариева и добавя, че това дава възможност на тези млади хора да са много по-рефлективни към съвременния начин на живеене, да не се затварят в себе си, а да попиват света и по много интересен начин да го пресъздават.

Така че, ако ще пътувате до Пловдив до края на месеца, струва си да видите този проект, в една от трите споменати галерии. Ще се изненадате, ще бъдете провокирани, ще се замислите, ще се усмихнете...


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10