Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на група "Остава" в "Аз Остава"

Краят на август винаги сякаш е бил наситен за група "Остава". В традиция се превърна техният концерт в Борисовата градина, а тази година има и още един, много интересен акцент - книга за групата. Затова и поканихме Георги Георгиев, китариста на "Остава" и един от двамата, останали от самото създаване на групата (в Габрово, където Георги е студент, иначе родом от Казанлък). Между другото, името е измислено именно в Казанлък, където той "движи" с учениците от Художествената гимназия там ("които в разгара на соца бяха най-алтернативните в такъв един град") и от един виц, "доста песимистичен" вметва Жоро и първоначалният вариант е "Добре дошли в Остава", което постепенно се трансформира просто в "Остава". Определено едно от най-оригиналните имена на групи у нас.

И тази, и много други истории ще присъстват в книгата, която се нарича... "Аз Остава". Името (впрочен също страхотно попадение) е измислено от драматурга Елин Рахнев, който също е сред феновете на Остава. "Много мислихме. Беше ясно, че Остава трябва да фигурира в заглавието, все пак това е брандът, но идеята ни беше да е семпло, кратко и лично... и тогава на Елин му хрумна Аз Остава," разказва в студиото ни Георги, който сам е много свързан с театъра, писал е и продължава да пише музика за редица постановки. Но това е друга тема. Сега говорим за книгата за "Остава" - оказва се, че идеята за такава книга е отпреди 7-8 години, когато журналистът (и фен, разбира се) Даниел Ненчев прави редица интервюта с музикантите поотделно и заедно, даже уж е намерено и издателство, но в един момент нещата спират.

"Казахме си, че явно така е било писано, пък и още ни е рано" - казва Георги и продължава, - минаха години и едни млади хора от издателство "Скрайбънс" твърдо възобновиха идеята и за една година успяха да свършат всичко - голям брой интервюта, събраха интересни материали покрай групата през годините, снимки, корица и книгата вече е факт". Никой не знае какво е разказвал другият, между другото и сега самите "Остава" ще четат книгата нацяло. "Аз лично ще я чета на части, няма да мога наведнъж... чисто емоционално,"  добавя Георги и кани всички на концерта в "Маймунарника" на 30 август, с който ще отбележат 27 години "Остава" и ще бъде представена книгата.

А концертите на "Остава" са впечатляващи и с друго - че на тях присъстват и много млади хора, които дори не са били родени, когато групата е била създадена, не са израснали с техните песни, но ги знаят наизуст. Магията е налице.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10