Кулминацията безспорно е в неделя 25 август, когато ще се проведе пешеходното изкачване до Черни връх. То ще премине на два лъча, каза експертът от БТС Мирослав Дачев.
Желаещите да се включат в изкачването, които не разполагат с личен автомобил, е добре да знаят, че могат да използват автобус с номер 63, стигащ до м. Златните мостове и автобус номер 66 до хижа “Алеко”. Именно от там започва и втория пешеходен лъч към Черни връх от 9.00 ч, като от толкова започва и планинското бягане „Витоша Рън“, само че от НДК.
Мирослав Дачев от БТС допълни, че след награждаването предстои и теглене на томболата за участниците в Националното движение „Покорител на десетте планински първенци”. От миналия август до сега в инициативата са се включили около 250 участници, като дори и през утрешния ден може да има хора, които се включват в предизвикателството, каза Мирослав Дачев, тъй като през предходните години именно с изкачването на Черни връх те завоюват званието.
Разбира се, честването на 124 г. на организираното туристическо движение е съпроводено с много забавление и музика.
По традиция денят се отбелязва през последния неделен ден от август в чест на първото масово туристическо изкачване на Черни връх на Витоша на 27 август 1895 г., чийто инициатор е писателят Алеко Константинов.
Неговата пристрастеност към пешеходните преходи из природните красоти на любимата му Витоша оставят дълбока следа в историята на българското туристическо движение и името му става символ и негова емблема. Алековият призив “Опознай родината, за да я обикнеш!” и днес се знае от малки и големи, тръгнали по туристическите пътеки на България.През онзи августовски ден на 1895 г. на Черни връх се изкачват 300 души. Между тях е бил и патриархът на българската литература Иван Вазов.
Намеренията на Алеко Константинов са били на това място и тогава да стане учредяването на първото туристическо дружество в страната с председател Иван Вазов. Неочакваното и много бързо влошаване на времето осуетило това намерение на Алеко Константинов. Въпреки това събитието е било достатъчно, от историческа гледна точка, за да се счита като рождена дата на организираното туристическо движение в България затова и Българският туристически съюз също отбелязва 124 г. от създаването си.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..